Automobilový priemysel a výroba automobilov sa neuveriteľne rýchlo vyvíja. Vysoký záujem o nové automobily si automobilky užívajú a ročne produkujú veľké množstvo áut na export do zahraničia. Čoraz častejšie však v novinách čítame prípady, kedy nové autá boli odcudzené priamo z parkoviska pri panelákoch, alebo z garáž pri rodinných domoch.

Čím viac sú autá pretechnizovanejšie, paradoxne rýchlejšie dôjde k ich odcudzeniu. Práve preto sa začali vyvíjať zariadenia, ktoré majú tomuto odcudzeniu brániť. Kedysi stačil klasický mechanický zámok riadenia Defend Lock, dnes sa spoliehame najmä na imobilizéry. Ako ale zabrániť odcudzeniu automobilov?

Skontrolujte, či máte zavreté všetky dvere

Vždy, keď auto zamknete, skontrolujte si, či sú všetky dvere zamknuté, vrátane kufra. Takto dokážete zabrániť vniknutiu do áut a následne jeho odcudzeniu. Je lepšie radšej si dvakrát skontrolovať, či máte zamknuté dvere ako odísť od auta bez toho, aby ste si boli istí, či vám všetky dvere zamklo. Pri kontrole dverí nezabúdajte skontrolovať aj kufor.

Nezabudnite ani na okná

Okrem dverí je potrebné skontrolovať si aj okná. Všetky okná musia byť úplne zatvorené, pretože zlodejom stačí aj malá škáročka a okno si môžu otvoriť. Zlodeji sú čím ďalej tým viac prešpekulovanejší, preto si na to dávajte pozor a skontrolujte si, či sú všetky okná úplne zatvorené.

Kúpte si nový imobilizér

Imobilizéry boli jedny z prvých zabezpečovacích zariadení áut a v súčasnosti sa začínajú využívať ešte viac. Predajcovia kvalitných imobilizérov ponúkajú dva druhy imobilizérov – kontaktné a bezkontaktné. Kontaktné sa aktivujú a deaktivujú priložením kódovaného prívesku do kontaktnej čítačky. Bezkontaktné imobilizéry zabezpečujú ochranu vozidla automaticky. Ak sa nachádza v aute bezkontaktný prívesok, vtedy je možné naštartovať motor vozidla.

Keď ale vypneme kľúč a vzdialime sa od auta na určitú vzdialenosť, dochádza k zablokovaniu chodu motora. Z toho vyplýva, že vozidlo bez bezkontaktného prívesku jednoducho nenaštartujeme. Zabrániť odcudzeniu automobilov dokážete aj tým, že si dôležité veci – tašky, doklady, peňaženky, nebudete nechávať na sedačkách.