Novinka umožní používateľom otestovať ich skladateľské schopnosti vylepšené o AI.

Na sociálnej sieti sa za posledné roky objavili mnohé piesne, ktoré sa stali virálnymi. Teraz populárna sieť mladých spúšťa novú funkciu, ktorá umožní používateľom otestovať ich skladateľské schopnosti s pomocou umelej inteligencie. Funkcia AI Song generuje pesničky na základe textových podnetov s pomocou veľkého jazykového modelu Bloom. Používatelia si vypíšu text piesne, tzv. lyrics, do textového poľa pri vytváraní príspevku a TikTok potom cez AI song odporučí pridať zvuk do príspevku a zároveň umožní vybrať si žáner. Funkcia bola prvýkrát spozorovaná minulý týždeň.

Hovorca sociálnej siete Barney Hooper sa vyjadril, že funkcia nie je technicky AI generátor pesničiek, a preto sa názov funkcie môže zmeniť. Taktiež uviedol, že je v testovacej fáze. Hudba, ktorú generátor využíva, je súčasťou knižnice vytvorenej v rámci biznisu spoločnosti. V skratke, funkcia páruje texty s hudbou z knižnice, založenej na troch žánroch: pop, hip-hop a EDM, uvádza hovorca spoločnosti.

Zdá sa, že funkcia ešte nie je dostupná pre každého člena siete. Niektorí z používateľov, ktorí ju už môžu používať, už začali experimentovať. A výsledky za veľa nestoja, problémom boli napríklad vokály mimo hudbu. Je vidno, že funkcia je v testovacej fáze, a čaká ju ešte dlhá cesta. Hudba generovaná AI však nie je na sieti novinkou. Už v minulosti sa na na tejto sieti objavila dnes už neslávne známa AI generovaná pesnička „Heart on My Sleeve“ od AI Drake a The Weeknd, ktorá sa stala virálnou.

Spevák a rapper Bad Bunny taktiež kritizoval počúvanie takejto AI generovanej hudby na sociálnej sieti. Samozrejme, TikTok nie je jediná sociálna platforma, ktorá umožňuje generovať obsah s pomocou umelej inteligencie. Podobnú funkciu s názvom Dream Track predstavil aj YouTube, a umožňuje vytvoriť 30-sekundové „nahrávky“. TikTok zároveň, v rámci transparentnosti, vydal nové funkcie na identifikovanie obsahu vytvorenom pomocou AI a taktiež zaktualizoval jeho pravidlá pre používateľov, ktorí musia upozorňovať vo svojich príspevkoch na obsah vytváraný pomocou umelej inteligencie.

Zdroj