Telekom spustil prvú prevádzku mobilnej 5G siete dnes, vo štvrtok 10. decembra 2020. Zákazníci budú môcť využiť prvé možnosti novej generácie sietí na rozličných zariadeniach.

V prvej fáze budú pokryté mnohé územia Bratislavy: Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Trnávka, Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Devínska Nová Ves (vrátane areálu Volkswagen). V budúcnosti sa plánuje rozširovanie siete do ďalších lokalít. Rozsah 5G siete v tejto fáze je podobný ako pri štarte 4G siete v roku 2013. Operátor začína komerčnú prevádzku vo väčšom rozsahu (nie iba pilotnú), podobne ako v minulosti uvádzal technologické premiéry sietí 3G, HSDPA, HSPA+, 4G či 4G+.

5G sieť Telekomu funguje v NSA (non-standalone) móde na frekvencii 2100 MHz so šírkou pásma 15 MHz v kombinácii s dostupnými LTE pásmami v Bratislave. Táto kombinácia ponúka maximálnu teoretickú kapacitu 1150 Mbps pre download a 131 Mbps pre upload. Reálne možno namerať rýchlosti na úrovni 300-600 Mbps pre download a 60-80 Mbps pre upload. Prenosová rýchlosť závisí od konfigurácie vysielača i podpory konkrétneho koncového zariadenia. Momentálne je už sieť plne dostupná pre zákazníkov, postupne v nej budú prebiehať ďalšie fázy optimalizácie a finalizácia jej parametrov, aj pre lepšie využitie jednotlivých smartfónov.

Čo potrebuje zákazník pre 5G?

  • Byť v pokrytí 5G
  • Zariadenie s podporou 5G
  • Kompatibilnú SIM kartu (netreba novú verziu, stačí mať 4G SIM kartu)

Zákazníci mobilného operátora môžu využívať 5G sieť od prvého dňa na paušáloch i predplatených kartách.

Na akom smartfóne už beží 5G?

Operátor odštartuje 5G sieť s podporou 12 zariadení. Už od prvého dňa bude k dispozícii pre nasledujúce smartfóny: Apple iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max, Huawei P40 Pro a Mate 40 Pro, OnePlus 8T, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Note 20 5G a Note 20 Ultra 5G, ako aj Xiaomi Mi 10T Lite a Mi 10T Pro. 5G sieť funguje paralelne so 4G sieťou a zákazník sa môže rozhodnúť, v ktorej sieti bude datovať. Výhodou novej 5G siete bude väčšia kapacita, ktorú majú zákazníci k dispozícii a zároveň dôjde aj k čiastočnému odľahčeniu 4G siete v súčasnosti. 5G sieť má vyššiu stabilitu a dokáže obslúžiť väčšie množstvo používateľov kvalitným pripojením.

Aspekt novej dodatočnej kapacity môžu využiť domácnosti i firemní zákazníci v súčasnej fáze aktuálnej situácie a zároveň vytvára možnosti aj do ďalších rokov, kedy sa očakáva ďalší rast dátovej prevádzky zákazníkov. Mobilný operátor vo svojej prezentácii hovoril tiež o 5G ako o technológii budúcnosti a brány do Priemyslu 4.0. Navyše, 5G sieť začína sčasti odlišne ako minulé generácie sietí. Na začiatku budú môcť zákazníci využiť vyššie rýchlosti i novú väčšiu kapacitu, zároveň aj lepšiu stabilitu siete a 5G obslúži viac zariadení súčasne.

Ďalšia kľúčová vlastnosť spočíva v nízkej latencii, t.j. menšej odozve pri posielaní dát. Tá je dôležitá najmä pre aplikáciu technológii budúcnosti v rôznych odvetviach: doprave, zdravotníctve či v priemyselných parkoch. 5G sieť otvoria postupne aj nové možnosti a funkcie, či už vo svete IoT (internet of things), pri autonómnych autách, v nasadzovaní smart cities alebo digitalizácii výroby, preto sa o nej hovorí aj ako o bráne do Priemyslu 4.0.

Vo videoprezentácii operátor tiež hovoril o prvej 5G kampusovej sieti na Slovensku pre firmu CEIT v Žiline. Toto partnerstvo prináša nové možnosti a slúži pre nasadzovanie rozličných príkladov pre využitie 5G. Spomínané vlastnosti ako presnosť, efektívnosť, bezpečné prenosy veľkých objemov dát a okamžitá odozva dátového prenosu môžu byť využité práve v kampusovej sieti a nájsť patričné využitie pri tvorbe nových príkladov v praxi.

https://www.youtube.com/watch?v=1rF9x7p88Y8

Pripomeňme, že prvú, pilotnú testovaciu prevádzku 5G siete realizovala 4ka s jedným vysielačom v Banskej Bystrici 15. júla 2019. Tento rok, 7. októbra 2020 spustila v piatich mestských častiach svoje 5G vysielače aj O2, pričom operátor uvádzal, že každá lokalita je pokrytá inou spoločnosťou a neskôr si operátor vyhodnotí, ktorá je z nich pre prevádzku najideálnejšia.