Spoločnosť Telefonica Germany poslala v novembri poslancom Bundestagu neverejný list. V ňom sa vyjadrila k téme zákazu Huawei, ktorý požadujú USA, kvôli rizikám úniku dát pri zavádzaní sieti 5G.

Spojené štáty tvrdia, že 5G siete postavené na zariadeniach Huawei sú nabúrateľné a môžu obsahovať zadné dvierka pre prieniky čínskych tajných služieb. Avšak podľa listu jediné známe úniky boli spôsobené americkymi tajnými službami, ktore sú napojené na nosné vedenia, backbone Internetu. Čínske spoločnosti a špeciálne Huawei žiadne podobné incidenty na svedomí nemajú. Telefonica tiež uvádza, že zákaz Huawei na nemeckom trhu by spôsobil vážne problémy, keďže zariadenia 5G vyrába a dodáva len 5 spoločností na svete. Pritom ostatné spoločnosti zaostávajú v investíciách do vývoja a výskumu. Huawei je nielen lídrom na trhu 5G sieti, ich zariadenia sú tiež energeticky najefektívnejšie, čo pri množstve staníc potrebných pre 5G siete znamená gigantickú úsporu.

Predstaviteľ Vodafonu nemeckým poslancom predniesol podobné stanovisko. Vysvetlil, že mobilné siete postavené na zariadeniach jednej firmy, nie je možné len tak vymeniť. Ak by sa zakázali zariadenia Huawei, oneskorenie pri zavádzaní 5G sietí v Nemecku by mohlo byť až 5 rokov. Zopakoval aj stanovisko spoločnosti Telefonica o energetickej úspornosti, čo pre politikov sústredených na „zelené“ riešenia bude zrejme významný argument. Čo sa týka bezpečnosti, Vodafone je podľa neho dnes nastavený tak, že je schopný identifikovať a zabrániť možným hrozbám. Najmä v nekritických oblastiach, napríklad v prístupovej sieti, nevidí žiadne riziko použitia čínskych komponentov teraz alebo v budúcnosti pri inštalácii 5G sietí. Telekomunikačné spoločnosti chcú pokračovať v spolupráci s Číňanmi, zvlášť za situácie, keď USA nie sú schopné doložiť svoje tvrdenia o bezpečnostnej hrozbe a svoje požiadavky si vynucujú vyhrážkami.

Zdroj: 1 , 2