Hackeri napadli webové vysielanie španielskej verejnoprávnej televízie RTVE. Namiesto pôvodného vysielania hackeri pustili rozhovor ruskej štátnej televízie RT s bývalým premiérom Katalánska Carlesom Puigdemontom.

Ten je momentálne v Belgicku, kde sa skrýva pred španielskymi súdmi. Doma v Španielsku ho vinia zo vzbury, pretože nelegálne usporiadal referendum o nezávislosti Katalánska v roku 2017. Španielsko čelilo za posledné mesiace takmer štyridsiatim kyberútokom. Incident sa odohral ešte minulý týždeň. Veľkú mediálnu pozornosť však získal až od vyjadrenia šéfredaktorky televízie RT Margarity Simoňjanovej z tohtotýždňového pondelka. Simoňjanová povedala: „Nevieme, kto to urobil. Čestné pionierske. Ale bolo to krásne.“ Skutočný páchateľ je zatiaľ neznámy. Španielsko v posledných rokoch čelí na svojom území nepriateľským aktivitám. Národné kryptologické centrum minulý týždeň informovalo, že Španielsko čelilo za posledné mesiace celkovo 36 kyberútokom na vládne agentúry a strategické firmy.

Na kyberbezpečnostnej konferencii, ktorá sa konala v Madride, obvinilo z niektorých z týchto útokov hackerské skupiny APT29 a Snake z Ruska, APT33 a APT39 z Iránu, Cobalt Gang zo Severnej Kórey a Emissary Panda z Číny. V súvislosti s útokmi španielsky denník El País spomína štyri známe prípady. Prvý sa odohral na prelome rokov 2018 a 2019, keď iránski hackeri z APT39 zaútočili cez dodávateľa na firmu z leteckého priemyslu. O mesiac neskôr zasiahla španielske právnické firmy celosvetová kampaň hackerov z APT33. V treťom prípade ruskí hackeri zo skupiny Snake napadli nemenovanú vládnu agentúru v apríli a júli 2019. O autorovi štvrtého útoku na ministerstvo obrany, ktorý experti odhalili v marci tohto roku, však centrum nechce špekulovať. Malo však ísť o „veľmi agresívny útok“ s „doteraz nevídaným stupňom sofistikovanosti“.

Zdroj: Cybersec