Taliansko spolupracuje so spoločnosťou Algorand a stáva sa prvou krajinou EÚ, ktorá vylepšuje bankové systémy pomocou blockchainu.

Krajina si vybrala blockchain Algorand, aby od roku 2023 prinieslo zlepšenia do existujúcich bankových systémov. Taliansko sa tak oficiálne stane prvou členskou krajinou Európskej únie (EÚ), ktorá spojí blockchain so svojimi finančnými a poisťovacími systémami. Technológiu blockchain, ktorá tvorí aj základnú technológiu používanú v kryptomenách, v súčasnosti skúma niekoľko krajín s cieľom zvýšiť transparentnosť v bankovom sektore. Algorand v podstate podporí pripravovanú platformu digitálnych záruk v Taliansku, ktorá bude vydávať bankové a poistné záruky na blockchaine, čo je technológia digitálnej účtovnej knihy (DLT).

Poistné alebo bankové záruky sú komodity, ktoré banky alebo poisťovne sľubujú na zmiernenie strát v prípade zlyhania úveru. Vďaka blockchainovému zvratu vo vydávaní týchto záruk by sa záznamy mohli stať nemennejšími, a teda transparentnejšími. „Naším cieľom je pomôcť Taliansku nielen zotaviť sa z hospodárskeho vplyvu COVID-19, ale aj vyniknúť prostredníctvom inovácií a vedúceho postavenia. Naše ekosystémové projekty majú pomôcť vytvoriť strategické platformy podporované spoločnosťou Algorand. Algorand sme si vybrali kvôli jeho bezkonkurenčnej úrovni bezpečnosti medzi DLT bez povolenia a kvôli jeho udržateľnosti,“ uviedol Federico Rajola, profesor Výskumného centra pre technológie, inovácie a financie Katolíckej univerzity v Miláne (CETIF) v správe.

Tento týždeň sa v Miláne stretli členovia z Algorandu, Talianskej centrálnej banky a talianskeho poisťovacieho orgánu IVASS, aby diskutovali o prípadoch využitia blockchainu v bankovom sektore. Na tomto stretnutí sa zúčastnilo aj viac ako 30 finančných organizácií. O tomto vývoji informovala v utorok oficiálna Twitterová stránka blockchainovej platformy Layer-1. Začiatkom tohto roka talianske ministerstvo hospodárskeho rozvoja plánovalo investovať 46 miliónov dolárov do dotácií na rozvoj projektov týkajúcich sa technológie blockchain, ako aj umelej inteligencie (AI) a internetu vecí (IoT). Tento mesiac Taliansko navrhlo návrh zákona o kryptografickom zákone, ktorý by krajine umožnil uložiť 26% daň zo ziskov z kryptomien presahujúcich 2000 USD.

Zdroj