Odhadom až tri štvrtiny ľudí dnes hráva online hry prostredníctvom mobilného telefónu alebo tabletu. A tento počet bude zrejme ďalej rásť. Hráte online hry cez mobilný telefón? Tak v tom prípade patríte medzi stámilióny ľudí, ktorí svoje telefóny využívajú aj ku takýmto účelom.

Štúdia realizovaná Facebookom priniesla prekvapujúce výsledky. Keď ide o hry, tak až sedemdesiat percent ľudí si ako svoju primárnu platformu vyberá práve smartfóny. Až po tom nasledujú počítače, tablety a herné konzoly. Už vtedy sa odhadovalo, že vôbec po prvýkrát v histórii vygeneruje mobilný trh väčšie celoročné príjmy než počítačový trh. Zamýšľali ste sa však niekedy aj nad tým, prečo vlastne ľudia hrávajú online hry cez smartfóny? Keď sa na to ľudí pred štyrmi rokmi pýtali, zistilo sa, že až polovica ľudí hráva hry cez smartfóny nie pre to, aby nimi hovorovo povedané zabili čas, ale pre to, že sa prostredníctvom nich zbavujú napätie a odbúravajú stres. V rovnakej štúdií sa však zistilo aj to, že až osem z desiatich ľudí hráva hry doma.

Prekvapením pre niekoho môže byť to, že hranie online hier nie je mužskou doménou, ba práve naopak. Niektoré štúdie dokonca naznačujú to, že ženy hrávajú online hry častejšie než muži. Veľmi častými hráčmi sú deti – podľa odhadov v priemere až deväť z desiatich detí hráva video hry. Mladí alebo starší ľudia, pracujúce ženy i muži hrávajú, dalo by sa povedať všetko. Od „strieľačiek“, cez automobilové závody až po hracie automaty zadarmo. Okrem osobných preferencii je kritériom pre výber hry už spomínaná cena. Ľudia najčastejšie hrávajú také hry, ktorú sú zadarmo a dajú sa kedykoľvek prerušiť.

Zo štúdie z roku 2013 tiež vyplýva, že ľudia nepatria medzi až tak zanietených hráčov, ako by sme možno očakávali. V priemere sedem ľudí z desiatich nehráva hry na smartfónoch viac než jednu hodinu denne a niečo vyše štyridsať percent ľudí si ich zapne na menej než polhodinu. V priemere menej než jeden človek (presne šesť percent) z desiatich hráva denne viac než dve hodiny. Ako vidieť, online hry a smartfóny a tablety majú k sebe veľmi blízko. Podľa odhadov až tri štvrtiny všetkých online hráčov sú takzvaní smartfonisti a tabletisti. A dá sa očakávať, že toto číslo bude v ďalších rokoch narastať.

Čo to v praxi znamená? Že i veľkí hráči na trhu budú musieť v budúcnosti pri vývoji a propagácii nových hier a ostatných produktov viac prihliadať práve na túto skupinu hráčov. Hrať hry na počítačoch je už zastarané, „in“ sú smartfóny a tablety.