Chceli by ste mať prst položený na tepe doby a preto vás láka programovanie? Super výber, IT oblasť dynamicky rastie a po skvelých ITčkároch sa na trhu len tak zapráši! Aby sa ale takým človek naozaj stal, to chce veľa úsilia a tvrdej roboty. Ste na ňu pripravení?

Predpokladom každého programátora je logické uvažovanie. Kódenie si určite vyžiada aj nejaké to memorovanie, ale s logikou sa skôr či neskôr tak isto stretnete a budete ju musieť aktívne používať. Napríklad pri vzniku problémov a komplikácií, ktoré bude treba riešiť predovšetkým efektívne. Ak ste hrávali so stavebnicami, budete mať výhodu. Pretože programovanie sa naozaj podobá skladaniu   kociek, krok za krokom.

A veľmi. Ak ju nemáte, možno sa jej naučíte práve pri programovaní. Pretože ešte z nikoho sa nestal programátor zo dňa na deň. IT odvetvie sa dynamicky mení a vy na zmeny musíte pružne reagovať. Inak vám utečie vlak. Hlad po informáciách je základom, bez ktorého sa nepohnete. Kurzy programovania, štúdium odbornej literatúry, diskusie a samovzdelávanie je potrebné riešiť svedomito a pravidelne. Chyby robí každý, aj skúsený programátor. Nedajte sa nimi znechutiť už v začiatkoch.

Dôležitú úlohu už v začiatkoch hrá výber programovacieho jazyka. Zohľadnite najmä jeho uplatnenie v praxi a platformu (telefón, tablet, web, počítač a iné), pre ktorú je daný jazyk určený. Programovací jazyk Pascal sa napríklad hodí na učenie algoritmizácie, v praxi ale patria medzi najdôležitejšie jazyky C a Java. V tesnom závese za nimi nasledujú Python, PHP alebo Ruby.

Schopnosť programovať je trendom dnešnej doby. Skúste sa do programovacích jazykov ponoriť aj vy. Každá skúsenosť je dobrá a iste vám prinesie osoh. Sú len dve možnosti – buď vás programovanie chytí za srdce alebo zistíte, že svoj život povediete celkom iným smerom.