Slovenská polícia začiatkom týždňa informovala o dolapení Slováka, ktorý od roku 2014 vydieral neplnoleté dievčatá na sociálnych sieťach. Pod hrozbou násilia nútil svoje obete, aby na sebe vykonávali rôzne sexuálne praktiky.

Zároveň ich prinútil, aby vyhotovovali fotky a videozáznamy, ktoré mu následne odovzdali a on ich šíril ďalej. Svoje obete vyhľadával na viacerých weboch, najmä však Facebooku a Instagrame. Vyšetrovatelia identifikovali násilníka už minulý rok. Odvtedy rakúsky Spolkový úrad kriminálnej polície zbieral dôkazne materiály. V spolupráci so slovenskými policajtmi z odboru počítačovej kriminality sa následne podarilo identifikovať aj jeho obete. Násilníka zadržali v Rakúsku, kde si v súčasnosti odpykáva päťročné väzenie. Rakúska polícia chytila od decembra 2018 kvôli rovnakým trestným činom ďalších dvoch Rakúšanov.

V jednom prípade šlo o 21-ročného Viedenčana, ktorý si na internete vyhliadol vyše 120 detských obetí. V druhom si 35-ročný muž z Korutánska nahrával svoju maloletú dcéru a nahrávky šíril po internete. Polícia SR na Facebooku zdôraznila, že v takýchto prípadoch je kľúčová medzinárodná spolupráca. Experti z odboru počítačovej kriminality úradu kriminálnej polície sa preto aktívne podieľajú na boji proti zneužívaniu detí na internete, šíreniu detskej pornografie alebo kyberšikane. Európske centrum boja proti počítačovej kriminalite (EC3) v máji zorganizovalo medzinárodnú operáciu Victim Identification Task Force (VIDTF) počas, ktorej experti predbežne identifikovali tri obete detského zneužívania.

Obete pochádzajú z Európy, Ruska a Spojených štátov. Do vyšetrovania sa celkovo zapojilo 34 odborníkov z 24 krajín, vrátane jedného slovenského príslušníka z odboru počítačovej kriminality Polície SR. Vyšetrovatelia mali k dispozícii rozsiahlu databázu Child Sexual Exploitation Database, ktorú prevádzkuje Interpol. Úrad v nej zhromažďuje dáta potrebné pre identifikáciu detských obetí. Počas operácie bolo do databázy pridaných 466 nových záznamov a 280 doplňujúcich k už existujúcim. Na základe analýzy fotografií a videí nastal okrem prípadu troch identifikovaných obetí pokrok aj v niektorých iných.

„Počas operácie bola vo viacerých prípadoch predbežne identifikovaná krajina, v ktorej je predpoklad, že došlo k spáchaniu skutku a tieto informácie sme tiež dotknutým krajinám na ďalšie konanie poskytli. Konkretizácia krajín, ale z taktických dôvodov nie je v súčasnosti možná,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Europol vo svojej každoročnej správe Internet Organised Crime Threat Assessment (IOCTA) varuje, že zneužívanie detí na internete každým rokom rastie. Medzi faktory, ktoré prispievajú k nárastu počtu takýchto prípadov patrí rozšírenosť mobilných telefónov s pripojením na internet, prístup detí na sociálne siete v mladom veku alebo dostupnosť aplikácií na šifrovanú komunikáciu.

Zdroj: Cybersec