Viac ako 80% Slovákov pravidelne stráca osobné veci, pričom medzi kurióznymi stratami sú deti, manželky, autá, protézy, pokémoni ale aj certifikáty z testovania.

Každá strata je nepríjemná a navyše môže vyjsť aj poriadne draho. Počas roka stratí viac ako polovica Slovákov v priemere do dvoch vecí, ďalších 22% stratí každoročne až do 10 predmetov. Až 57% stratených vecí sa pohybuje rádovo v desiatkach až stovkách eur. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Samsung na vzorke 1095 ľudí starších ako 18 rokov v dňoch medzi 25. až 28. januára 2021. O aké predmety Slováci najčastejšie prichádzajú? Slováci najčastejšie strácajú dáždnik (40,5%). Na druhom mieste sa umiestnili kľúče (36,9%) a veci, ako sú taška, ruksak či kabelka (13,8%) nasledované mobilným telefónom (12,9%) a peňaženkou (10,3%).

Slováci často strácajú tiež rôzne kusy oblečenia, okuliare, peniaze, USB kľúče alebo slúchadlá, ale napríklad aj dôležité dokumenty. Strata týchto predmetov znamená nielen finančnú ujmu, ale veľakrát aj časovú, obzvlášť ak ide o stratu peňaženky s dokladmi. V niektorých prípadoch ľudí netrápi ani čas či peniaze, ale emocionálna väzba ku stratenému objektu, ako v prípade stratených domácich miláčikov. Ročne takmer polovica Slovákov (45,7%), v dôsledku straty rôznych predmetov, príde o desiatky eur. Škoda sa ale môže vyšplhať až do stoviek či tisícok eur (11,9%), pokiaľ ide o drahé okuliare alebo mobilný telefón.

Najčastejším miestom, kde ľudia strácajú svoje veci, sú domácnosť alebo vonkajšie bližšie nešpecifikované prostredie, ktoré sú nasledované kanceláriou a obchodom. Prieskum neukázal zásadné rozdiely medzi pohlaviami, ženy a muži sú na tom teda pri strácaní vecí podobne. Na otázku Aký najneobvyklejší / najšialenejší objekt ste počas svojho života stratili, odpovedali Slováci naozaj rôznorodo. V oblasti šperkov a cenností to boli najčastejšie náušnice, prsteň, zásnubný prsteň, retiazka, náramok či hodinky, ale aj samotné peniaze či rovno celá peňaženka, ale aj heslo od účtu v banke.

Slováci veľmi často strácajú bežné veci, s ktorými prichádzajú do kontaktu alebo s nimi dennodenne manipulujú, ako sú kľúče a mobilné telefóny. Uvádzajú však aj rôzne doklady, občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas, vysvedčenie a rodný list. Takisto zdanlivo nehodnotné veci však môžu pre človeka znamenať veľa, napríklad strata zberateľských kartičiek, či už ide o pokémonov alebo hokejistov. Medzi zaujímavé straty, ktoré Slováci uvádzajú, ale patria tiež kuriozity ako zubná protéza a uhlová brúska. Pri cestovaní potom Slováci strácajú batožinu, ale aj rodinných príslušníkov, či už je to dieťa alebo manželka. Súčasná doba priniesla aj stratu rúška a certifikátu s výsledkom testu na COVID.

Na niektoré z týchto vecí je riešenie v podobe inteligentného (smart) geolokátoru. Inteligentné prívesky Galaxy SmartTag a Galaxy SmartTag+ od Samsungu pomôžu veci nájsť. Na trhu je však aj konkurenčné riešenie od Apple – AirTag. Geolokátory majú kompaktné rozmery aj hmotnosť, je možné ich pripnúť na veci rôznych veľkostí od kľúčov cez peňaženku až po kabelku či bicykel. Galaxy SmartTag+ aj Apple AirTag sú vybavené technológiou UWB (ultra-wideband), ktorá umožní presnejšiu lokalizáciu. Oba prívesky majú reproduktor a stratený predmet môžete hľadať aj pomocou zvuku.

Pridaj komentár