Saudská Arábia najnovšie využíva slabé miesta v globálnej mobilnej telekomunikačnej sieti na sledovanie svojich občanov, ktorí cestujú po Spojených štátoch. Pre občanov kráľovstva je istejšie nechať svoje SIM karty doma.

Podľa dát z globálneho systému správ, ktoré denníku poskytol whistleblower, si totiž trojica najväčších operátorov Saudi Telecom, Mobily a Zain cezeň vyžiadala podozrivo veľké množstvo informácií o polohe svojich zákazníkov. Išlo približne o 2,3 milióna žiadostí za obdobie od 1. novembra 2019 do 1. marca 2020. Údaje ďalej naznačujú, že kráľovstvo sledovalo telefóny so saudskými SIM kartami v USA dva až trinásťkrát za hodinu. Nebolo z nich však možné identifikovať jednotlivých používateľov, na ktorých sa zameralo. Žiadosti s údajmi o polohe mobilného telefónu Saudská Arábia smerovala cez globálny systém správ SS7, ktorý umožňuje mobilným operátorom spájať používateľov z celého sveta.

Napríklad, keď sa zákazník rozhodne ísť lyžovať do Rakúska a zavolá domov na Slovensko, pripája sa prostredníctvom SS7 siete. SS7 ale tiež umožňuje sledovanie polohy telefónov. V tomto prípade, keď americký operátor dostal od saudského operátora žiadosť, ktorá sa označuje ako správa o poskytovaní informácií o predplatiteľovi, v skutočnosti dostal žiadosť o sledovanie. Takéto žiadosti sa využívajú na pomoc zahraničným operátorom pri registrácií poplatkov za roaming. Nadmerné využívanie takýchto správ ale naznačuje masívne sledovanie.

Podľa informátora neexistuje žiadny legitímny dôvod, ktorým by krajina mohla toto množstvo žiadostí obhájiť. „Neexistuje žiadne iné vysvetlenie, žiadny iný technický dôvod na to. Saudská Arábia premieňa mobilné technológie na zbrane.“ Zatiaľ nie je známe, či saudskí mobilní operátori konali na príkaz saudskej vlády či tajných služieb. Je však všeobecne známe, že saudská vláda využíva informačné technológie na diskreditáciu disidentov a kritikov korunného princa Mohameda bin Salmana. Ešte v januári tohto roku miliardárovi Jeffovi Bezosovi hackli jeho iPhone po tom, čo otvoril správu na WhatsAppe, ktorú mu poslal sám saudský princ.

Bezos pritom vlastní denník Washington Post, ktorý zamestnával zavraždeného saudského novinára a disidenta Džamala Chášakdžího. Andrew Miller, bývalý člen rady pre národnú bezpečnosť Baracka Obamu, uviedol, že sledovanie obyvateľov je bežnou pracovnou metódou kráľovstva. Ako ďalej uviedol, Saudská Arábia sleduje nielen tých, o ktorých vie, že sú disidentmi, ale aj tých, pri ktorých sa obáva, že by sa mohli postaviť proti najvyšším lídrom. „Obzvlášť sa obávajú toho, čo Saudovia urobia, keď odcestujú do západných krajín,“ uzavrel Miller.

Zdroj: Cybersec