K poskytovateľovi internetových služieb Elona Muska sa zrejme prihlásilo veľa ľudí.

SpaceX oznámila, že jej poskytovateľ internetových služieb Starlink má už viac ako 1 milión aktívnych predplatiteľov. Zdá sa, že pokračujúce aktivity generálneho riaditeľa Elona Muska na Twitteri nezabránila dostatočnému počtu ľudí, aby sa zaregistrovali k jeho poskytovateľovi internetu. Tým dosiahol významný míľnik. „Starlink má teraz viac ako 1 000 000 aktívnych predplatiteľov – ďakujeme všetkým zákazníkom a členom tímu Starlink, ktorí prispeli k tomuto míľniku,“ napísalo v pondelok oficiálne konto SpaceX na Twitteri. Aj keď to nepochybne malo vyznieť pôsobivo, významný počet predplatiteľov Starlinku nemusí byť pre jeho existujúcich zákazníkov skvelou správou. Podľa septembrovej správy Ookla sa mediánová rýchlosť sťahovania dát Starlinku od druhého štvrťroka 2021 medziročne znížila v každej krajine, ktorú spoločnosť zaoberajúca sa meraním rýchlosti internetu sleduje.

Tieto poklesy rýchlosti sa pohybovali od 9% do 54%, pričom Ookla poznamenala, že môžu byť spôsobené tým, že infraštruktúra Starlinku sa prehýba pod rastúcou základňou používateľov. Služba mala už v máji viac ako 400-tisíc používateľov, pričom pokles cien v auguste mohol prilákať ešte viac používateľov. SpaceX v auguste tiež oznámil, že spolupracuje s T-Mobile s cieľom umožniť zákazníkom priame pripojenie mobilných telefónov k satelitom, pričom beta testovanie sa má spustiť koncom roka 2023. To potenciálne rozšíri používateľskú základňu Starlinku o ešte viac ľudí. Spoločnosť si je pravdepodobne vedomá slabnúcej rýchlosti Starlinku a zrejme prijala opatrenia na zmiernenie používania aj očakávaní. V nových pravidlách spravodlivého používania internetu, ktoré poskytovateľ predstavil v novembri uvádza, že zákazníkom, ktorí počas mesačného fakturačného cyklu prekročia určité dátové limity, bude teraz rýchlosť internetu škrtená, teda zámerne spomalená. Používatelia si potom budú musieť priplatiť za opätovné zvýšenie rýchlosti.

SpaceX plánuje do konca roka začať vypúšťať satelity druhej generácie Starlinku, čo by mohlo pomôcť pri zaťažení. Nepochybne to tiež spôsobí ešte väčšie bolesti hlavy astronómom, ktorí sa už teraz obávajú znečistenia nočnej oblohy spôsobeného množstvom Muskových satelitov. SpaceX má v súčasnosti na obežnej dráhe viac ako 3-tisíc satelitov, pričom plánuje vypustiť celkovo 42-tisíc satelitov. Doteraz bolo schválených 12-tisíc.

Zdroj