Samsung prvýkrát od roku 2010 stráca prvenstvo na trhu so smartfónmi.

Jednou zo spoločností, ktorá má dôvod na oslavu, je Apple. Cupertinský gigant bol jedným z dvoch výrobcov v prvej päťke, ktorí zaznamenali nárast v priebehu roka 2023. Zároveň získal prvé miesto, kde doteraz dlhé roky dominoval kórejský Samsung. Dominanciu mal pritom od roku 2010. Podobne ako odvetvie osobných počítačov, ktoré práve zažilo svojich najhorších 12 mesiacov v histórii, aj trh so smartfónmi mal v roku 2023 hrozné obdobie. Pokles o 3,2% na 1,17 miliardy dodaných kusov v minulom roku znamenal najnižší celoročný objem za posledných desať rokov, píše IDC, čo je dôsledok ekonomických problémov, rastúcich životných nákladov, straty pracovných miest a ďalších faktorov.

Odvetvie smartfónov odráža trh s osobnými počítačmi aj v tom, že vo štvrtom štvrťroku tohto roka zaznamenalo rast. Medziročný nárast dodávok vo štvrtom štvrťroku o 8,5% bol vyšší, než sa očakávalo, čo vedie k optimizmu, že v roku 2024 dôjde k oživeniu. Ak sa pozrieme na jednotlivé spoločnosti, Apple po prvýkrát za 13 rokov vytlačil Samsung z čela rebríčka. Dodávky Applu v roku 2023 vzrástli o 3,7% na 234,6 milióna, čím získala pätinu celkového podielu na trhu a prvýkrát v histórii sa dostala na prvé miesto. Dodávky Samsungu medzitým klesli o 13,6% na 226,6 milióna.

Napriek tomu, že trh sa zmenšil, segment prémiových smartfónov, ktorý tvoria telefóny za 600 USD a viac, dosiahol vlani rekordný 24% podiel. V tejto oblasti dominuje Apple, čo nie je prekvapujúce vzhľadom na cenu jej telefónov; spoločnosť získala 71% podiel. Ak sa vrátime k celkovým globálnym dodávkam, zvyšok prvej päťky tvoria Xiaomi, Oppo a Transsion. Dodávky Transsion vlani vzrástli o 30% vďaka cenovo dostupným smartfónom tejto značky, ktoré sú mimoriadne obľúbené v Afrike, na Blízkom východe, v Latinskej Amerike, Ázii a Oceánii. Či sa Applu podarí udržať si trón najlepšieho predajcu smartfónov na svete aj v roku 2024, sa ešte len uvidí. Spoločnosť zaznamenala v prvom januárovom týždni v Číne medziročný pokles predaja iPhonov o 30%. To je zlá správa na trhu, kde sa predtým tešil veľkému úspechu.

Zdroj