Najnovšie dosiahnuté skóre smartfónu Samsung Galaxy S22 Ultra v hodnotení fotoaparátov v DxOMark pri skóre 131 bodov možno považovať za prepadák.

Navyše ak je na rovnakej úrovni ako minuloročný model Oppo Find X3 Pro, ktorý je o viac ako tretinu lacnejší. Najnovšia séria smartfónov S22 pre rok 2022 od kórejského výrobcu bola oficiálne predstavená pred dvoma týždňami. A hoci je S22 Ultra tohtoročným vrcholom série vďaka začleneniu pera S-Pen zo série Note, špičkovému LTPO AMOLED displeju, fotoaparát neoslnil. Hoci možno konštatovať, že ide o zatiaľ najnovšiu a najlepšiu zostavu fotoaparátov kórejskej spoločnosti v smartfóne a dopyt je taký vysoký, že predobjednávky sa predĺžia až do apríla, je 13. miesto a výsledok 131 bodov v porovnaní s konkurenciou slabou náplasťou. Redakčný tím DxOMark, ktorí hodnotia a porovnávajú fotoaparáty zverejnili svoju najnovšiu recenziu a zariadeniu sa podarilo získať len 131 bodov.

Začnime kladmi. DxOMark uvádza, že fotografie z modelu S22 Ultra majú príjemné vyváženie bielej a farby za všetkých podmienok. Zariadenie si tiež vďaka širokému dynamickému rozsahu zachováva dobrú expozíciu vo väčšine scén. V prípade portrétov dosahujú fotografie z fotoaparátu prirodzený simulovaný efekt bokeh vďaka takmer presnej detekcii rohov. Čo sa týka zoomu, S22 Ultra bol najväčším skokom spoločnosti v oblasti fotografovania smartfónom so zoomom. Dokázal zachovať pekné farby a expozíciu pri všetkých nastaveniach zoomu. Výkon videa je podľa očakávaní v segmente vlajkových lodí s rýchlym a plynulým automatickým zaostrovaním, dobrou stabilizáciou videa pri chôdzi počas nahrávania, dobrou expozíciou a širokým dynamickým rozsahom pri jasnom svetle a videu v interiéri.

Pokiaľ ide o nedostatky fotoaparátu, S22 Ultra má pomalé automatické zaostrovanie pri fotografiách v mnohých svetelných podmienkach, čo je jeden z prípadov, keď si Oppo Find X3 Pro a iPhone 13 Pro Max počínajú oveľa lepšie ako S22 Ultra. DxOMark tiež poukázal na to, že ďalšou nevýraznou oblasťou fotoaparátu S22 Ultra je nekonzistentná ostrosť medzi jednotlivými snímkami videa, keď sa fotoaparát počas nahrávania pohybuje, najmä pri slabom osvetlení. Upozorňujeme, že model testovaný spoločnosťou DxOMark je model Exynos 2200, ktorý je dostupný v Európe a vyznačuje sa vysokým zahrievaním a teplotami v porovnaní s Qualcomm procesoorm, ktorý je lepší a dostupný v USA. DxOMark však uvádza, že tento rok bude testovať aj variant S22 Ultra s procesorom Snapdragon a recenziu uverejní, keď zariadenie dostane zo zámoria.

Zdroj