Pôjde o 14″ notebook so 16 GB RAM a 512 GB SSD.

Snapdragon X Elite bol ohlásený v októbri a o niekoľko mesiacov sa podľa neoficiálnych správ dostane do rúk spotrebiteľov so zariadeniami ako Samsung Galaxy Book 4 Edge, ktorý pravdepodobne príde v júni. Nie je jasné, či budú existovať verzie s rôznymi konfiguráciami pamäte, ale je jasné, že RAM bude spájkovaná (to je prípad aj notebookov Book 4 s procesorom Intel). Edge bude údajne stáť 1800 eur za konfiguráciu 16/512 GB.

Pre porovnanie, 14″ model Edge 4 Pro s kapacitou 16/512 GB stojí 1900 eur (ide o model s procesorom Intel Core Ultra 7), zatiaľ čo 13″ Apple MacBook Air (čip M3) s rovnakou konfiguráciou pamäte stojí 1 760 EUR. Nevieme, či bude Edge pasívne chladený ako Air. Snapdragon X Elite je vyrobený na 4 nm procese a je vybavený 12 vysoko výkonnými jadrami Oryon). K dispozícii je grafický procesor Adreno s výkonom 4,6 TFLOPs a podporou DirectX 12, ako aj NPU Hexagon ponúkajúci 45 TOPs.

Jednou z výhod Snapdragonu oproti čipom Intel je integrovaný modem Snapdragon X65 5G s teoretickým maximom 10 Gbps downlink. Mal by byť aj energeticky úspornejší, uvidíme, ako sa bude porovnávať s Core Ultras pri rôznych úrovniach výkonu. Samsung Galaxy Book 4 Edge nemusí byť prvým zariadením s procesorom Snapdragon X Elite, ktoré sa dostane na trh. Na vlastných návrhoch pracuje množstvo ďalších výrobcov vrátane HP, Lenovo, Asus, Dell, Acer, Honor, Microsoft a Xiaomi. Žiadny z nich však zatiaľ nestanovil dátum uvedenia na trh (aj pri Samsungu ide len o fámu).

Zdroj