Výrobca uvádza, že Galaxy AI nedostanú viaceré nedávne vlajkové lode.

V súčasnosti je svet technológií značne ovplyvnený umelou inteligenciou a chatbotmi, ako je ChatGPT. Samsung, s cieľom udržať krok s touto trendovou vlnou, predstavil na svojom nedávnom podujatí Galaxy Unpacked nový produkt s názvom Galaxy AI. Tento inovatívny nástroj prináša množstvo funkcií založených na umelej inteligencii, takisto firma sľubuje sedemročnú softvérovú podporu pre najnovšie modely (série S24 pre rok 2024). Avšak, nie všetky správy sú dobré. Galaxy AI bude dostupný len pre súčasné vlajkové lode a obmedzený výber starších modelov.

Podľa Patricka Chometa, predstaviteľa Samsungu, je toto rozhodnutie dôsledkom náročnej práce na Galaxy AI a vysokých požiadaviek na CPU a GPU. Vzhľadom na neistotu v predvídanom využívaní AI zo strany zákazníkov a súvisiacich nárokoch na výkon, sa výrobca rozhodol obmedziť dostupnosť na zariadenia sérií S24 a S23. To znamená, že modely série S22 z roku 2022 sa nových funkcií nedočkajú. Podporované zariadenia zahŕňajú série S24, S23, S23 FE, Z Fold 5, Flip 5 a Galaxy Tab S9.

Zaujímavé je, že medzi podporovanými modelmi je aj Galaxy S23 FE, ktorý paradoxne používa rovnaký čipset ako modely série S22. Na otázku, prečo prišla odpoveď, že sa spoločnosť sústredí primárne na najnovšie modely. Modely série S23 takisto nedostanú Galaxy AI okamžite, výrobca plánuje túto aktualizáciu implementovať do polovice roka 2024. Treba však podotknúť, že rozšírené funkcie umelé inteligencie budú bezplatne dostupné len do konca roku 2025, čo je zdôvodnené vysokými nákladmi. Výška poplatku za službu po tomto dátume ešte nebola oficiálne oznámená.

Zdroj