Otestovali sme nemanažovateľný switch QNAP QSW-308-1C, ktorý ponúka tri 10 Gbps SFP+ a osem 1 Gbps RJ45 portov.

Vhodný je najmä do domácností alebo malých firiem. Switch podporuje až päť rýchlostí (10G, 5G, 2,5G, 1G, 100M). Hoci nemožno hovoriť o kompaktnom switchi a v našom prípade bol problém „strčiť“ ho do rozvodnej šachty v novostavbe odkiaľ je vedenie káblov po 4-izbovom byte. Za výhodu považujeme, že je bez ventilátora, čo znamená, že by mohol byť v pohode umiestnený na stole a nespôsobovať veľké problémy. Množstvo poskytovaných portov dokáže pripojiť a zrýchliť menšie kancelárie a domácnosti.

Switch podporuje automatické prideľovanie šírky pásma pre optimálnu rýchlosť, ako aj duplexnú detekciu pre rôzne zariadenia. Dodáva sa bez správy a tieto funkcie pomáhajú používateľom byť pokojní, pretože vedia, že nepotrebuje žiadnu správu. Switch môže používať existujúce káble pre technológie 10GbE a NBASE-T (kábel však musí byť kratší ako 45 metrov a na úrovni CAT 6E, 6A alebo CAT7). Testovaný model stojí v obchodoch za zhruba 240 eur.

Spoločnosť QNAP je na trhu obľúbenou značkou v segmente NAS zariadení a hoci ich hlavnou témou boli NAS servery, pred pár mesiacmi predstavil výrobca svoj prvý switch. To je z hľadiska doplnenia portfólia vcelku príjemný bonus. Switch rozhodne nie je malý, čo nás mrzí. Dá sa však ľahko prenášať jednou rukou. Celkový dizajn v bielej farbe so zeleným napájacím zdrojom, ktorý sa otáča pre jednoduché napájanie hodnotíme veľmi dobre. Predná časť zariadenia má 8 portov 1GbE (RJ45), 3 porty 10GbE SPF+ a kombinovaný port 2,5/5/10GbE SFP+/RJ45. V ľavom dolnom rohu sa nachádza LED indikátor napájania. Na hornej strane prepínača je značka QNAP, vetranie a nálepka s relevantnými informáciami.

Zadná strana zariadenia má na jednej strane pripojenie napájania a na druhej strane niekoľko vetracích otvorov. Nastavenie bolo rovnako jednoduché ako pripojenie napájania, zapojenie siete a pripojenie zariadení. Mrzí nás však, že výrobca pre tri vyššie rýchlosti použil SFP+, oveľa viac by prospelo switchu výhradné použitie RJ45 s rôznymi rýchlosťami pre vyššiu univerzálnosť, ako aj nižšia cena.

Switch QNAP QSW-308-1C je jednoduchý spôsob, ako pridať vyššiu konektivitu do malej alebo domácej kancelárie. Hoci nie je kompaktný, poteší, že je tichý a možno ho umiestniť kdekoľvek v blízkosti zariadení, ktoré je potrebné pripojiť. Prepínač sa dodáva s jedenástimi portami a až piatimi rýchlosťami. Môže pracovať s káblami CAT5E/CAT6 a SFP+.

QNAP predáva niekoľko ďalších adaptérov a rozširujúcich kariet, takže používatelia môžu pripojiť väčšinu svojich existujúcich zariadení, ktoré sú pripravené na vyššie rýchlosti. Nie je potrebná žiadna správa, pretože prepínač automaticky detekuje rýchlosti a upravuje ich podľa potreby. Prakticky bez nutnosti nastavenia ho možno používať hneď po vybalení z krabice.