Švédsky výrobca má v portfóliu viac zaujímavých skriniek a chladiacich zariadení. Pozrime sa na tentoraz na AiO vodné chladenie Celsius+ S24 Prisma.

Priamo k testovanej skrinke príde vhod – najmä teraz v lete, keď treba komponenty chladiť v horúčavách – čo najlepšie vodné chladenie typu All-in-One (AiO), teda všetko v jednom. Už minulý rok sa stali tieto chladiče o niečo dostupnejšie a ich cena klesla. Mnohé z nich však môžu byť nakoniec úplne rovnaké, s menšími estetickými a ešte menšími výkonnostnými rozdielmi. V danom segmente najviac dominuje líder v oblasti – Alphacool, aj z našich skúseností najlepší čo do kvality a výkonu, avšak jeho cena je podstatne vyššia. Cenovo sa mu síce približuje aj nami testovaný Celsius+ S24 Prisma s cenou zhruba 160 eur. Má šancu zaujať a ponúknuť niečo navyše? Hoci Fractal Design je najviac známy a oceňovaný výrobca vďaka svojej sérii skriniek „Define“ (ktorú sme tiež testovali), pri AiO chladiči si môže získať fanúšikov RGB podsvietenia.

Celsius+ S24 Prisma používa pumpu Asetek 6. generácie s keramickým hriadeľom a keramickým ložiskom. „S24“ v názve znamená, že veľkosť chladiča je 240 mm. Tento AiO je k dispozícii aj vo variantoch s rozmermi 280 mm a 360 mm. Ak nepotrebujete RGB, potom môžete zvážiť sériu Celsius+ Dynamic, ktorá je veľmi podobná, ponúka rovnaký výkon a nižšiu cenu. S24 Prisma má dva RGB 120 mm ventilátory, ktoré majú prietok vzduchu 85,71 CFM a rýchlosť ventilátorov 500-2000 otáčok za minútu. Lopatky sú biele (vyzerajú esteticky veľmi dobre) a spolu s vonkajšími krúžkami poskytujú konzistentné a jemné RGB podsvietenie. Vrchná časť čerpadla je vyrobená zo skla a má adresovateľné RGB. Má matný kryt s mäkkým povrchom a pôsobí pevne, takže o odolnosť sa neobávame.

Hliníkový radiátor pôsobí tiež pevne a oceňujeme jeho kvalitné konštrukčné spracovanie. Šasi aj rebrovanie sú z hliníka, príslušenstvo je z plastu. Rozbočovač ventilátora je umiestnený medzi hadicami. Konektory ventilátorov treba však skontrolovať, či sú dobre zapojené, nakoľko pri zapojení majú trochu voľnosť. Pripojenie ventilátorov je jednoduché a praktické, navyše možno aj ľahko viesť a schovať káble ku ventilátorom tak, aby čo najmenej zavadzali. Hadice sú pomerne hrubé a to je vždy skvelá vec. O poruchovosť a dlhodobú životnosť tohto chladiča sa neobávame. Chladič možno pripojiť s jediným opleteným konektorom PWM, ktorý vychádza z hornej časti čerpadla. Ten slúži len na napájanie čerpadla. Ak nechcete pripojiť kábel ARGB, logo bude svietiť bielo, obklopené bielym krúžkom. Do spodnej časti pumpy možno zapojiť ARGB kábel, ktorý je kompatibilný so všetkými základnými doskami a ich softvérom na ovládanie podsvietenia. Celý proces inštalácie je veľmi prehľadný a jednoduchý.

Najvyšší prínos na testovanom chladení vidíme v úplnej absencii softvéru. Už nás totiž nebaví vidieť bugy a chyby, či nedokončený softvér, ktorý musí používateľ na ovládanie jednoduchých svetelných efektov. Ak má navyše viac periférií, môže to byť frustrujúce. Používať vo Windows jeden softvér na ovládanie podsvietenia základnej dosky, ďalší na klávesnicu, iný na myš, ďalší na vodné chladenie, iný na RAM nie je vôbec ideálne. Pri S24 Prisma možno ovládať všetko priamo z dosky. Možno si pomyslieť, že z dlhodobého hľadiska to nie je veľký problém. Avšak každý softvér a aplikácia navyše zbytočne zaberá miesto na disku a neustále spustený v operačnej pamäti spomaľuje aj operačný systém. Nulové požiadavky na softvér sú výhrou aj pre používateľov systému Linux.

Pri pohľade na tepelný výkon Celsius+ S24 v režime PWM je jasné, že AiO je schopný poskytnúť výborný výkon. Aj spomedzi našich meraní sa umiestňuje medzi prvými (len veľmi tesne za Alphacool). Pasta, ktorá je už od výroby nanesená, je kvalitná a odvádza svoju prácu veľmi dobre. Navyše, aj počas plného zaťaženia v režime „auto“ sú pumpa ako aj ventilátory pomerne tiché. Režim „auto“ uprednostňuje nižšie otáčky ventilátorov a pumpy pred vyššou teplotou a počas väčšiny práce sa drží na rozumných hodnotách (pri kancelárskej práci to bolo dokonca len 36°C). Pri maximálnych hodnotách boli výsledky hlučnosti porovnateľné s bežnými vzduchovými chladičmi. Celkovo hlučnosť hodnotíme veľmi dobre.

Fractal Design Celsius+ S24 Prisma je veľmi dobrý chladič, ktorý ponúkne všetko, čo používateľ potrebuje.Kvalitné konštrukčné spracovanie, praktické vychytávky, veľmi dobrý chladiaci výkon, zaujímavé RGB podsvietenie, ako aj široké možnosti nastavenia bez nutnosti ďalšieho extra softvéru. Montáž pre AMD AM4 by však mohla byť lepšie riešená. AiO chladič ponúka minimalistický vzhľad a tiež cablemanagement pre káble od ventilátorov. Tiež dobre vyzerá a vďaka klasickému vzhľadu výrobcu ho nemožno nazvať nudným. Navyše spolu so skrinkou od rovnakého výrobcu veľmi dobre ladia.

Zapožičal: Fractal Design