Víťazstvo spoločnosti Qualcomm je potvrdené, keďže regulačné orgány EÚ sa neodvolajú proti rozhodnutiu súdu o pokute vo výške 1 miliardy eur.

Všeobecný súd Európskej únie zistil procesné pochybenia pri riešení prípadu zo strany regulačného orgánu, ktoré negatívne ovplyvnili právo spoločnosti Qualcomm na obhajobu. Víťazstvo firmy proti protimonopolným regulačným orgánom v Európe sa potvrdilo v piatok po tom, ako tieto orgány údajne vyhlásili, že sa neodvolajú proti súdnemu rozhodnutiu v prospech výrobcu čipov. Regulačné orgány EÚ v roku 2018 obvinili Qualcomm z toho, že v rokoch 2011 až 2016 platila Applu miliardy dolárov, aby blokovala konkurentov, ako je Intel. Európsky súd predtým kritizoval orgán dohľadu nad hospodárskou súťažou za procesné pochybenia, pričom rozhodol proti pokute vo výške 997 miliónov eur voči Qualcommu.

Podľa správy agentúry Európska komisia v piatok oznámila, že sa neodvolá proti júnovému rozhodnutiu Všeobecného súdu zrušiť pokutu voči výrobcovi čipov. Regulačný orgán sa údajne rozhodol zrušiť dohodu pre ťažkosti s víťazstvom nad Európskym súdnym dvorom. Agentúre to potvrdil jej hovorca, ktorý uviedol: „Komisia pozorne preštudovala rozsudok Všeobecného súdu vo veci [platby za exkluzivitu] spoločnosti Qualcomm a rozhodla sa neodvolať na Súdny dvor.“ Všeobecný súd ešte v júni rozhodol proti pokute, ktorú regulačný orgán EÚ uložil výrobcovi čipov, pričom kritizoval „procesné pochybenia“ z jeho strany, ktoré podľa správy ovplyvnili právo výrobcu čipov na obhajobu na súde.

Zdroj