Sony Xperia 5 V je oficiálne predstavená a je to kompaktná vlajková loď, ktorá prináša novinky.

Telefón prináša prepracovaný systém fotoaparátu, ktorý stráca teleobjektív, ale získava oveľa väčší hlavný snímač. Stále je postavený na rovnakom 6,1″ Full HD+ 120 Hz 21:9 OLED displeji a po jeho stranách sa nachádzajú predné stereo reproduktory. Spoločnosť vložila do Xperie 5 V najnovší Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 a k dispozícii je 8GB RAM a 128GB úložisko, ktoré je rozšíriteľné prostredníctvom slotu na karty microSD najviac do kapacity 1TB. Svoje miesto si aj ďalší rok udržal 3,5 mm konektor na slúchadlá, čo je v dnešnej dobe skutočná rarita.

Presunieme sa na zadnú stranu a vidíme prvý výrazný rozdiel. Sony upustilo od trojitého fotoaparátu v prospech duálneho, ale má oveľa schopnejší snímač ako predtým. Hoci má rovnaký 52 MPx hlavný snímač s veľkosťou 1/1,35″ ako Xperia 1 V, jeho výstupom budú štandardne 24 mm 12 MPx snímky. Vďaka zväčšeniu veľkosti snímača a jasnej optike, ak by ste si vybrali možnosť 2-násobného priblíženia (efektívne 48 mm), stále by ste mali k dispozícii vynikajúce zhromažďovanie svetla, než aké ponúkal teleobjektív fotoaparátu predchodcu.

Druhým fotoaparátom je 12 MPx 1/2,5″ ultrazoom s ohniskovou vzdialenosťou 16 mm (zdanlivo rovnaký fotoaparát, aký sa nachádza v modeli 1 V) a minuloročnom modeli 5 IV. Je schopný automatického zaostrovania s dvoma pixelmi. Vpredu sa o selfies stará 12 MPx 1/2,9″ jednotka, ktorá má na starosti ďalší rok. Vďaka 6,1″ uhlopriečke a vysokému displeju si mobil zachoval kompaktné rozmery. Telefón pribral 11 gramov a je o niečo hrubší ako predtým, ale je stále o niečo kratší ako jeho predchodca. Po príchode z modelu 1 V pôsobí 5 V príjemne zmenšene. Pristane na zmenšujúcom sa trhu kompaktných vlajkových lodí a bude si to rozdávať s Samsung Galaxy S23 a pripravovanými Apple iPhone 15 a 15 Pro.

Výrobca označuje mobil ako „pre kreatívne mladšie publikum, ktoré vo veľkej miere fotografuje, publikuje a konzumuje obsah na svojom smartfóne“. V rámci boja proti tomu výrobca opisuje hardvér fotoaparátu ako „3v2“, čo znamená, že dva snímače stále dokážu dosiahnuť tri ohniskové vzdialenosti. 16 mm z 12 MPx ultraširokouhlého, zatiaľ čo hlavný 52 MPx snímač (s efektívnym rozlíšením 48 MPx) je zodpovedný za 12 MPx (s kombináciou pixelov) 24 mm fotografie, ako aj 48 mm zábery s 2-násobným priblížením, ktoré je pravdepodobne schopný dosiahnuť orezaním na veľkom snímači.

Technicky to znamená, že 2-násobné priblíženie telefónu (ideálne na fotografovanie portrétov) sa dosahuje bez zníženia digitálnej kvality, a teda sa technicky počíta ako optické priblíženie prostredníctvom hlavného snímača telefónu. Sony tiež sľubuje (čiastočne vďaka vylepšenému spracovaniu obrazu pomocou umelej inteligencie), že snímanie portrétov prináša kvalitnejší bokeh (rozostrenie pozadia) v scénach. Funkcia Creative Looks, ktorú nájdete v modeli 1 V, pretrváva aj tu a umožňuje zachytiť zábery s dodatočnou zaujímavosťou a dynamikou pridanou pri snímaní, zatiaľ čo S-Cinetone, pridanie spomaleného záznamu a zachytávanie zvuku so stereofónnym mikrofónom pomáhajú podporiť zážitok z nahrávania videa.

K dispozícii je aj ďalšia aplikácia s názvom Video Creator, ktorej funkcia automatických úprav je navrhnutá tak, aby používateľom pomohla v priebehu niekoľkých sekúnd vytvoriť zo svojich fotografií a videí pútavé videá doplnené hudbou. Pokiaľ ide o batériu, má kapacitu 5000 mAh (rovnaký ako v predošlom modeli) podporuje aj 30W káblové rýchle nabíjanie a až 18W bezdrôtové nabíjanie. Rovnako ako predtým je smartfón v predaji v jedinom variante s 8GB RAM a 128GB úložiskom, čo je dnes málo. Rozhodne ale poteší možnosť rozšírenia pomocou microSD až o 1TB. Operačným systémom je Android 13 s nadstavbou, výrobca sľubuje dva roky aktualizácií operačného systému a tri roky bezpečnostné záplaty, čo je menej, ako by sme očakávali.

Odolnosť je stále kľúčovým faktorom tejto kompaktnejšej vlajkovej lode s certifikáciou IP65/68 proti prachu a vode a najnovším sklom Gorilla Glass Victus 2, ktoré chráni displej telefónu. Kompaktnejšie rozmery modelu Xperia 5 V v porovnaní s modelom 1 V sú výsledkom prechodu zo 6,5″ na 6,1″ displej. Tento panel OLED s podporou HDR sa nemôže pochváliť rovnako vysokým rozlíšením 4K Ultra HD ako väčší model, ale stále sľubuje skvelý obraz Full HD+ z panela, ktorý je jasnejší ako minuloročný model, pričom si zachováva rovnako vysoký pomer strán 21:9 a obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Batéria je rovnaká 5000 mAh ako predtým, ale očakávame, že 5 V vydrží na jedno nabitie dlhšie vďaka modernizovanému SoC. Sony tvrdí, že s 30W nabíjačkou (predáva sa samostatne) sa na 50% nabijete za 30 minút. Sony Xperia 5 V bude k dispozícii od konca septembra za cenu 999 eur.

12