Príchod nového formátu DVB-T2 sa pomaly blíži, a pokiaľ si plánujete zakúpiť DVB-T2 set-top-box, možno si nebudete vedieť rady s jeho zapojením. Niet sa však čoho báť. Postup je veľmi jednoduchý a v nasledujúcom článku sa dozviete všetky potrebné kroky pekne poporiadku.

Prečo si vlastne kúpiť set-top-box?

Jednoduchým dôvodom na kúpu je blížiaci sa prechod vysielania na Slovensku, na základe nariadenia Európskej únie, z formátu DVB-T na DVB-T2. V takom prípade máte totiž len dve možnosti. Buď si kúpite úplne nový televízor, ktorý bude schopný signál formátu DVB-T2 prijímať, čo môže pre niekoho znamenať nemalý výdavok z rodinného rozpočtu, alebo si kúpite set-top-box. Pri zapájaní set-top boxu je kľúčový koaxiálny kábel, ktorý prepája anténu so samotným set-top boxom. Je možné, že ho nájdete priamo v balení. Ak nie, je nutné ho dokúpiť, stojí ale len pár eur. Akonáhle budete koaxiálny kábel mať, stačí zapojiť jeden koniec do anténnej zásuvky, prípadne priamo k anténe, druhý potom do set-top boxu do zásuvky na vstup. Hľadajte označenie „IN“, prípadne „INPUT“ alebo po slovensky „VSTUP“.

Prepojte televízor so set-top boxom

Ďalším krokom na zapojenie set-top boxu je samozrejme jeho prepojenie so samotným televízorom. To sa v dnešnej dobe vykonáva hlavne cez rozhranie HDMI, teda pomocou HDMI kábla, veľmi výnimočne ešte pomocou staršieho SCART konektora. Jednoducho vyhľadajte výstup zo set-top boxu na daný formát a prepojte ho so zodpovedajúcim vstupom na televízor.

Teraz už len stačí set-top box naladiť

Ak ste všetko zapojili správne, po vybraní daného vstupu na televízor by sa vám mala zobraziť ponuka set-top-boxu. Ak nie, skúste ju vyvolať stlačením tlačidla menu na ovládači. V tejto ponuke najčastejšie nájdete možnosť automatického ladenia, ktorá je pre väčšinu používateľov ideálna. Po niekoľkých minútach by mal byť set-top box plne pripravený na použitie a vás už nebude nič rušiť od vychutnávania obľúbených programov. Po vypnutí súčasného štandardu vysielania DVB-T bude moderný set-top-box vedľa nového televízora jediným spôsobom, ako prijímať signál DVB-T2. Ten zaistí viac programov aj vyššiu kvalitu vysielania. Zaobstaranie nového televízora alebo set-top-boxu teda nemožno považovať za obyčajný „údržbový“ náklad, ale za férové zvýšenie používateľského zážitku.

Zdroj: Alza