Nový náter okien blokuje UV žiarenie generujúce teplo bez toho, aby sa obetovala priehľadnosť.

Výskumníci z University of Notre Dame vyvinuli nový povlak na okná, ktorý sľubuje, že bude blokovať infračervené a ultrafialové žiarenie generujúce teplo a zároveň umožní nerušený priechod viditeľného svetla. Povlak by mohol znížiť náklady na klimatizáciu v teplých klimatických podmienkach o viac ako tretinu, a to všetko bez toho, aby sa zhoršil výhľad. Výskum tímu bol uverejnený v časopise Cell Reports Physical Science. O komerčnej dostupnosti sa zatiaľ nehovorí.

Okenné fólie a nátery blokujúce slnko sú známe už desaťročia, ale nie všetky sú rovnaké. Mnohé z nich sú navrhnuté tak, aby najlepšie fungovali, keď svetlo vniká pod uhlom 90°, ale v reálnom svete, kde sa uhol neustále mení v dôsledku polohy slnka na oblohe, sa účinnosť môže líšiť. Profesor Tengfei Luo a jeho postdoktorandský spolupracovník Seongmin Kim predtým vyvinuli ultratenký okenný povlak vrstvením vrstiev oxidu kremičitého, oxidu hlinitého a oxidu titaničitého na sklenený základ. Na zlepšenie chladiacich schopností bol pridaný aj kremíkový polymér, aký sa používa na kontaktných šošovkách.

Poradie vrstiev zohralo kľúčovú úlohu pri schopnostiach povlaku. Na nájdenie optimálnej konfigurácie museli Luo a Kim otestovať všetky možné usporiadania. V reálnom svete to nebolo praktické vzhľadom na obrovský počet možných kombinácií, preto sa obrátili na techniku – presnejšie na kvantové žíhanie. Konečným výsledkom bol povlak s hrúbkou 1,2 mikrónu, ktorý údajne prekonáva všetky ostatné povlaky na sklo znižujúce teplo na trhu.

Pri testovaní ich riešenie dokázalo znížiť teplotu v miestnosti o 5,4-7,21°C. Luo prirovnal povlak k polarizovaným slnečným okuliarom v tom zmysle, že znižujú intenzitu dopadajúceho svetla. Na rozdiel od slnečných okuliarov však Luo uviedol, že ich povlak zostáva číry a účinný, aj keď ho nakloníte pod rôznymi uhlami. A čo je najlepšie, povlak sa dá aplikovať aj dodatočne na existujúce okná a dokonca sa dá použiť aj na sklá automobilov. Testovací prístup kvantového žíhania sa pritom dá prispôsobiť na pomoc pri navrhovaní iných materiálov s komplexnými vlastnosťami.

Zdroj