Ukázalo sa, že keď nepracuje vo svojej každodennej práci, je celkom šikovný investor.

Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman nevlastní žiadny podiel v tejto mimoriadne populárnej spoločnosti. Vzhľadom na jej ocenenie na viac ako 80 miliárd dolárov by sa to mohlo považovať za vážny prešľap. Altman má však aj vycibrený zmysel pre skvelé investície, vďaka čomu sa dostal na pozíciu miliardára a na zoznam najbohatších ľudí sveta časopisu Forbes.

Bolo len otázkou času, kedy sa ocitne na tohtoročnom zozname najbohatších ľudí sveta časopisu, keď ho vydavateľstvo označilo za miliardára. Ak by ste nepoznali podnikovú štruktúru OpenAI, mohli by ste byť prekvapení, že mu trvalo tak dlho, kým dosiahol tento vznešený status. Koniec koncov, Altman sa stal de facto celebritou uprostred explózie záujmu o generatívnu umelú inteligenciu.

Altman však opakovane vyhlásil, že v OpenAI nedrží žiadny podiel, čo je pre neho škoda vzhľadom na to, že jej hodnota sa pohybuje na úrovni 80 miliárd dolárov. Ukazuje sa, že Altman je okrem toho, že je jednou z hybných síl demokratizácie umelej inteligencie, aj dôvtipným investorom. Časopis dospel k tomuto záveru po tom, čo prešiel viac ako tucet regulačných dokumentov a hovoril s viac ako desiatkou ľudí oboznámených s Altmanovými investíciami, aby určil jeho čistý majetok.

Reid Hoffman, spoluzakladateľ LinkedIn a bývalý dlhoročný riaditeľ predstavenstva OpenAI, pre publikáciu povedal: „Sam veľmi pohodlne prijíma veľké stávky.“ Publikácia zistila, že väčšina Altmanovho majetku pochádza z investícií do startupov, medzi ktoré v jeho začiatkoch patrili YC, Reddit a Stripe. V poslednom čase tieto veľké stávky zahŕňali Helion zaoberajúcu sa jadrovou energiou a startup Retro Biosciences zameraný na dlhovekosť.

Vydavateľ odhaduje, že Altmanov podiel na fondoch, prostredníctvom ktorých realizoval niektoré z týchto investícií (skupina, do ktorej patria Hydrazine Capital a Apollo Projects), predstavuje celkovo približne 145 miliónov dolárov. Podľa Forbesu investoval do týchto firiem aj priamo, čo predstavuje ďalších 555 miliónov dolárov. Okrem toho vlastní približne 90 miliónov dolárov nehnuteľností v Kalifornii a na Havaji.

Zdroj