Steve Wozniak kritizuje „nečestného“ Elona Muska a spoločnosť Tesla, tvrdí, že okradli jeho a jeho rodinu.

Woz vidí podobnosť medzi Muskom a Stevom Jobsom. Názor ľudí na Elona Muska býva rozdelený na tých, ktorí ho milujú, a tých, ktorí miliardára nenávidia. Zdá sa, že Steve Wozniak má bližšie k tomu druhému táboru. Spoluzakladateľ spoločnosti Apple povedal, že Musk a Tesla „okradli“ jeho rodinu o peniaze kvôli nepravdivým tvrdeniam o samojazdiacej technológii. „Pri pohľade na Elona Muska a Teslu sa vytráca veľa poctivosti,“ povedal Wozniak. Vo štvrtkovom rozhovore povedal, že Musk má veľa spoločného s jeho zosnulým priateľom a spoluzakladateľom spoločnosti Apple Stevom Jobsom, hoci si nemyslí, že šéf Tesly je rovnaký kaliber ako Jobs, pokiaľ ide o podnikanie. „Zaradil by som ich do kategórie ľudí, ktorí majú schopnosť komunikovať a chcú byť vnímaní ako dôležitá osoba a sú ako vodca kultu,“ povedal Wozniak.

„Veľa ľudí ich bude nasledovať bez ohľadu na to, čo povedia, a dostanú sa za hranicu toho, že ich niekto odsúdi. Veľa kultov je takýchto,“ dodal Wozniak a zdôraznil, že to považuje za zlú vec. Wozniak povedal, že jeho život bol založený na úplnej úprimnosti, čo je opis, ktorý sa podľa neho nedá aplikovať na Muska. „Pri pohľade na Elona Muska a spoločnosť Tesla sa veľa poctivosti vytráca,“ povedal Wozniak. „Okradli moju rodinu, mňa a moju manželku, o toľko peňazí […] vecami, ktoré hovorili a ktorým sme naozaj verili, že budú skutočné.“ Wozniak mal na mysli vozidlo Tesla, ktoré v roku 2016 – keď prvýkrát ponúkla plne samojazdiace vozidlo (FSD) v beta verzii – vylepšil po tom, ako Musk povedal, že auto bude schopné jazdiť samo po krajine do konca toho roka. Wozniak a jeho manželka potom minuli 50-tisíc dolárov na ďalšiu modernizáciu vozidla s ôsmimi kamerami a ďalšími senzormi, ktorá podľa generálneho riaditeľa umožní do konca roka 2017 jazdiť od pobrežia k pobrežiu bez zásahu vodiča. Woz však tvrdí, že samojazdiace schopnosti vozidla ešte zďaleka nie sú také, ako Musk sľuboval. „Stále robí chyby,“ povedal. „Je to strašná, desivá skúsenosť.“

Wozniak, ktorý raz povedal, že by mohol byť pacientom nula pre infekcie amerického Covidu-19, síce povedal, že na Muskovi obdivuje niektoré veci vrátane spôsobu, akým pomohol urýchliť prechod od vozidiel na fosílny pohon k elektrickým vozidlám v celom automobilovom priemysle, ale neobdivuje jeho zavádzajúce a nečestné marketingové špekulácie. Patril do rovnakej kategórie aj Jobs, ktorý nemal najlepšiu povesť? „Steve Jobs naozaj nebol taký nečestný. Ale hovoril veci tak, že vás jednoducho dokázal chytiť,“ povedal Wozniak. „Ale v skutočnosti nebol až taký nepravdivý. Nekúpili ste si niečo v domnení, že dostanete päťku, ale nedostali ste ju.“ Zdá sa, že Wozniak bol jedným z mnohých zákazníkov, ktorých zaujala reklama Tesly z roku 2016, v ktorej sa prezentoval jej asistenčný systém pre vodičov Autopilot vrátane schopnosti zastaviť na červenej a odísť, keď sa rozsvieti zelená. Ashok Elluswamy, riaditeľ softvéru Autopilot spoločnosti Tesla, minulý mesiac priznal, že video bolo zinscenované. V roku 2018 spoločnosť Tesla urovnala hromadnú žalobu podanú zákazníkmi, ktorí tvrdili, že jej poloautonómny systém asistenta vodiča je „v podstate nepoužiteľný a preukázateľne nebezpečný“.

Zdroj