Vstupovať na trh s ponukou internetových TV v čase, keď ho už ovládajú veľkí hráči, možno znie ako trúfalosť.

Na Slovensku je dostupná služba, ktorá k nám prišla z Českej republiky – LepšiaTV. Ako funguje? Sú tri možnosti, ako možno sledovať LepšiaTV. Buď si objednať a zakúpiť set-top-box, teda podobnú krabičku, ako používajú kábloví operátori (ako napríklad Orange, Telekom). Druhou možnosťou je mať predplatné pod svojim účtom a sledovať televíziu či jej archív na mobilných zariadeniach ako sú smartfóny alebo tablety. Aplikácia je pritom dostupná pre oba systémy – Google Android a Apple iOS. Posledná možnosť je použiť mobilnú aplikáciu v smart TV. V tejto recenzii však otestujeme službu so STB.

Príjem televízneho signálu v minulosti prebiehal výlučne iba cez antény, postupná digitalizácia a rozvoj internetu však ponúka oveľa širšie možnosti a tiež príležitosť pre mnohých hráčov na trhu. A častokrát aj pre spoločnosti, ktoré poskytujú – ako nami testovaná LepšiaTV – služby cez IPTV cez set-top-box (STB). Ešte pred kúpou STB je však potrebné overiť si parametre svojho internetu. Pre čo najlepšie pripojenie je ideálna rýchlosť 10 Mbps a viac. STB LepšiaTV stojí 73€, ku tejto cene treba ešte pripočítať predplatné, ktoré v nej nie je zahrnuté.

Pre používateľov sú k dispozícii dva balíky služieb. Balík „LepšiaTV mini“ stojí 3,49€ mesačne a obsahuje 18 programov s možnosťou sledovať relácie najviac 10 dní spätne plus ponuku 243 filmov. Drahší balík pod názvom „LepšiaTV“ možno kúpiť za 7,39€ mesačne. V rámci tejto verzie služby je k dispozícii 114 programov s možnosťou sledovať relácie 30 dní spätne a k tomu 1387 filmov. Oba balíky možno vyskúšať na prvý mesiac za cenu 0,10€. Spoločnosť umožňuje priplatiť si aj balíček HBO, ktorý zahŕňa HBO, HBO2, HBO3, Cinemax, Cinemax 2, 850 filmov a 300 seriálov – pričom cena je nastavená na 8,13€ mesačne (prvý mesiac zadarmo).

Testovaná služba je veľmi jednoduchá a na jej sledovanie stačí iba internetové pripojenie. Medzi zaujímavé prvky patrí televízny archív. Podobné sledovanie televízneho vysielania a archívu ponúka v dnešnej dobe veľa iných poskytovateľov. Výhodu služby vidíme v tom, že z archívu si možno pozrieť záznam pri vyššom balíku 30 dní spätne, čo je podľa nás veľmi dobré vzhľadom ku konkurencii, ktorá ponúka väčšinou iba 7-dňový archív. Oceňujeme, že archív ponúka záznamy v HD kvalite. Pri prehrávaní z archívu sú k dispozícii funkcie nahrávania, pretáčania a neskoršieho dopozerania programu.

Podstatné je taktiež to, že LepšiaTV nie je iba služba na sledovanie telky či archívu už odvysielaných programov. Je to aj možnosť pozrieť si filmy nielen na TV prijímači, ale aj na mobilnom zariadení. Filmy, ktoré má poskytovateľ v ponuke, sú v rámci predplatného, záleží na používateľovi, ktorý z dvoch balíčkov (prípadne ďalšieho balíka HBO) si vyberie. Pri vyhľadávaní, ako aj v popise filmu, je zobrazený program, ktorý daný film odvysielal, dátum odvysielania, krajina, rok výroby, dĺžka, percentuálne hodnotenie, herecké obsadenie, ako aj krátky obsah daného filmu. Filmy možno vybrať a začať pozerať, alebo si pozrieť iba ukážku, prípadne nahrať alebo zmazať. Pri detaile filmu ponúka služba používateľovi zobrazenie podobných filmov.

STB má zaujímavý diaľkový ovládač. Spredu ide o klasiku, avšak zo zadnej strany je plnohodnotná QWERTZ klávesnica na zadávanie napríklad mena a hesla, či písmen vyhľadávania. Diaľkový ovládač sa pripája k STB podobne ako externá klávesnica k počítaču – pomocou nano prijímača, ktorý sa pripojí do USB portu. Celkovo má STB 2 USB porty (1× USB 2.0, 1× USB 3.0), ďalej ponúka vstup pre Ethernet RJ45 (avšak iba štandardu 100 Mbps), microSD kartu, HDMI a optický audiovýstup. Podporuje tiež Wi-Fi 802.11n.

Hardvérovým základom je štvorjadrový procesor Amlogic S905X3 Cortex A55, ktorý je doplnený o grafiku Mali-450MP a operačnú pamäť 2GB. Vnútorná pamäť STB má pomalú eMMC flash veľkosti 16GB, kde je nahraný samotný operačný systém Android 9, na ktorom LepšiaTV funguje. Z predinštalovaných aplikácii je k dispozícii napríklad YouTube. Z dlhodobého hľadiska možno hodnotiť, že STB je zaujímavým spestrením na trhu „nudných“ riešení a je vhodným doplnkom do domácností. Prínos vidíme najmä pokiaľ ide o minimalistické rozmery zariadenia, avšak výčitky máme ku zložitejšiemu a pomerne málo prehľadnému prostrediu. Trvalo nám chvíľu, kým sme si na ovládanie a rozloženie prvkov, ako aj jednotlivé funkcie zvykli. Uvítali by sme zjednodušenie rozhrania.

Na set-top-boxe oceňujeme primeraný čas bootovania a načítania úvodnej obrazovky, kým možno začať sledovať program v telke. V porovnaní so STB, ktorý používa Orange, ide o dosť kratší čas v prospech LepšiaTV. Z dlhodobého hľadiska za nevýhodu LepšiaTV považujeme časté „záseky“, s ktorými sme sa stretávali počas sledovania telky. Dochádzalo k tomu pri Full HD rozlíšení obrazovky (internet mal rýchlosť 600 Mbps na downloade), pri nastavení len na HD kvalitu k nim nedochádzalo. Dôvodov, prečo sa pri najvyššej kvalite objavovalo sekanie, môže byť viacero – starý typ procesora, iba 2GB RAM, alebo pomalá eMMC flash pamäť, či iba 100 Mbps RJ45 sieťová karta.

Keďže STB používa Android, po prihlásení (alebo vytvorení nového) Google účtu možno priamo do zariadenia inštalovať aplikácie z Google Play Store podľa ľubovôle (limitom však je 16GB flash pamäť). Inštalovať však množstvo ďalších aplikácii nemusí byť pre každého. Navyše s každou nainštalovanou aplikáciou sa zmenšuje aj priestor na dáta a spomaľuje zariadenie ako celok. Je však dobré, ak používateľ vie aj o tejto možnosti (inštalovať aplikácie z Play Store, pozn. red.), ak to považuje za prínosné.

Výhodou LepšiaTV je možnosť používať platformu na množstve zariadení, keďže veľkí hráči často limitujú počet naraz prihlásených/zaregistrovaných zariadení. Rezervy vidíme pri nastavení staníc. Priamo v nastaveniach sa totiž nastavuje zvlášť poradie staníc a zvlášť čísla staníc. Oveľa viac by sme ocenili, ak by očíslovanie znamenalo aj nastavenie poradia jednotlivých staníc.

Pokiaľ hodnotíme LepšiaTV, služba sa nám páči a odporúčame ju. Máme k nej však niekoľko výhrad, ako napríklad nastavenia poradia staníc a ich číslovanie, či záseky pri Full HD obraze a menej intuitívne prostredie. Používateľ sa tiež pri registrácii musí rozhodnúť, ktorý účet bude používať. Ak český, nebude mať k dispozícii slovenské stanice, resp. bude ich minimum. Ak však naopak bude používať slovenský, bude to znamenať absenciu staníc TV Prima a taktiež obmedzenie na staniciach TV Nova. To je však, bohužiaľ, dané špekulatívnymi krokmi jednotlivých spoločností vlastniacich tieto stanice, ktoré každý z poskytovateľov musí rešpektovať.

Poznámka: Recenzia bola prebratá z DigitalPortal.sk so súhlasom ich vydavateľa. Pôvodný link na recenziu