Mobilný operátor Orange spustil vysokorýchlostnú 5G sieť, na trhu s 5G však nie je prvý.

Telekom spustil komerčnú prevádzku 5G v decembri 2020, O2 svoju komerčnú testovaciu prevádzku 5G spustilo už v októbri 2020. 5G zároveň na menšom území ponúka aj malý operátor 4ka. „Možno nie sme prví, ale chceme byť najlepší,“ povedal na tlačovej konferencii šéf slovenského Orangeu Federico Colom s tým, že s 5G od Orangeu zákazníci dostanú „prvú skutočne vysokorýchlostnú 5G sieť“. 5G sieť od Orangeu zákazníkom sľubuje vysoké prenosové rýchlosti (na úrovni 1300 Mbps pri sťahovaní a 130 Mbps pri odosielaní. Ide však zatiaľ len o maximálne teoretické parametre, reálne v súčasnosti zákazníci dosiahnu rýchlosť okolo 600 Mbps pri sťahovaní a cca 70-80 Mbps pri odosielaní.

Vysokorýchlostná 5G sieť od Orangeu bude zatiaľ dostupná pre obyvateľov bratislavskej mestskej časti Petržalka a obyvateľov vybranej časti Banskej Bystrice, postupne sa bude pokrytie 5G rozširovať aj do ďalších lokalít. Ako uviedol Colom pred novinármi, spustenie 5G je zavŕšením rozsiahlej trojročnej investície do modernizácie mobilnej siete v sume 144 miliónov eur. „Súčasná kríza nám ukázala, aká dôležitá je konektivita pre naše ekonomiky,“ uviedla Mari-Noëlle Jégo-Laveissière, zástupkyňa riaditeľa skupiny Orange pre Európu. „Som rada, že Orange Slovensko sa vydalo cestou, ktorá mu umožní v budúcnosti priniesť nové služby a inovácie pre zákazníkov.“

V porovnaní s predošlými generáciami mobilných sietí využíva 5G od Orangeu najnovšiu technológiu, tzv. Massive MIMO, ktorá zlepšuje efektivitu a rýchlosť prenosu dát. Orange v súčasnosti poskytuje 5G sieť na frekvenciách 3,5 GHz.

Ako to bude fungovať?

Ako uviedol šéf marketingu pre rezidenčných zákazníkov a značky Orange Martin Hromkovič, spolu s príchodom 5G spoločnosť zákazníkom ponúkne aj nový balík Extra dáta s jednotnou cenou 5 eur, ktorý je možné využívať vo všetkých sieťach, vrátane 3G, 4G a najnovšie aj 5G a dostupný bude pre paušály Go 20 €, Go 30 € a Go 40 €, pričom zákazníci jeho aktiváciou môžu získať tri, sedem, alebo až 20 gigabajtov extra dát využiteľných nielen v 4G, ale aj v 5G sieti.

Zákazníci s neobmedzeným programom Go 65 € majú prístup do 5G siete automatický. Rovnaká filozofia platí aj pri paušáloch Go Bizinis. Čo sa týka SIM karty, jej výmena nie je potrebná, postačí aj aktuálna 3G alebo 4G SIM karta, uvádza Orange. Operátor ponúka na webe aj podstránku venovanú 5G sieti.

Zdroj

Pridaj komentár