Minulý utorok o jedenástej hodine zasiahol viac ako 200 webových stránok v Belgicku útok typu distribuované odoprenie služby (DDoS).

Medzi zasiahnutými boli aj vládne inštitúcie ako parlament, ministerstvá či polícia. Útok bol smerovaný predovšetkým na webové stránky poskytovateľa internetových služieb Belnet. Ten prevádzkuje väčšinu internetových portálov s belgickou doménou .be. Útočník pri útoku pravidelne menil techniky napádania jednotlivých stránok. Stránky boli napadnuté takou prevádzkou, že to nezvládli a návštevník si ich nemohol otvoriť. Incident sa dotkol oficiálnych webov Belnetu, ale aj rôznych univerzitných a vedeckých komunít, ktoré vďaka tomu museli preložiť viacero akcií. Zasiahol aj ministerstvá a parlament, či policajné oddelenia v Bruseli a Antverpách.

Doterajšie vyšetrovanie preukázalo, že išlo zrejme len o snahu narušiť fungovanie stránok daného poskytovateľa. K žiadnemu úniku dát či infiltrácii útočníka do systému nedošlo. Zložitosť vyšetrovacieho procesu podčiarkol Dirk Haex, technický riaditeľ Belnetu. „Nemôžeme očakávať, že zajtra budeme vedieť, kto je za tým. Je potrebné urobiť veľmi zložitú analýzu.“ Po tom, kto za DDoS útokom stál a čiastočne obmedzil fungovanie viac ako 200 webových stránok, pátra aj vládny kybernetický tím. Do pár dní od útoku boli všetky napadnuté stránky opäť schopné bežnej prevádzky. Belnet ale očakáva nadväzujúce pokusy o vyradenie svojich služieb.

Zdroj