Zákazníci si kúpili už desiatky miliónov úplne nových smartfónov s operačným systémom Android, ktoré mali predinštalovaný nebezpečný malvér. Na konferencii Black Hat o tom pred niekoľkými dňami informoval bezpečnostný tím spoločnosti Google. Treba dodať, že problém sa týka najmä lacnejších typov telefónov.

Jeho zástupcovia hovorili najmä o dvoch malvéroch: Chamois (po slovensky Kamzík) a Triada. Prvý má rôzne znaky reklamných podvodov, inštaluje aplikácie na pozadí, sťahuje doplnky a dokonca môže odosielať textové správy. Bol nainštalovaný na 7,4 milióna zariadení. Triada je starší variant škodlivého softvéru, ktorý zobrazuje reklamy a inštaluje aplikácie. Riziko sa týka operačného systému Open-Source Project (AOSP), ktorý patrí pod Android a je lacnejšou alternatívou plnej verzie. Používa sa v lacných smartfónoch, kde pomáha udržiavať nízke ceny. To znamená, že majitelia drahších značkových zariadení sú pred týmto konkrétnym rizikom v bezpečí.

Google neuverejnil presné značky telefónov, ktoré by mali malvér obsahovať. Malo by však ísť o viac ako 200 výrobcov telefónnych zariadení. Spoločnosť pracuje na tom, aby pomohla výrobcom odhaliť podobné zraniteľné miesta. Od marca minulého roku takáto kontrola pomohla znížiť výskyt zariadení, ktoré obsahovali Chamois zo 7,4 milióna na 700-tisíc.

Zdroj: Cybersec