Hoci sa v týchto dňoch mali pôvodne začať Majstrovstvá Európy vo futbale prvým zápasom a vďaka korona kríze sa posunuli o rok, nemecký časopis connect sa rozhodol usporiadať vlastný „turnaj“ a porovnať 94 európskych sietí v 28 krajinách s potvrdenou či potenciálnou účasťou krajín na futbalovom šampionáte.

Ako test prebiehal?

Tento nezávislý prieskum realizoval samotný časopis connect s organizáciou umlaut. Pravidelne detailne mapujú kvalitu sietí v Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku či ďalších krajinách, ale tento rok sa rozhodli urobiť špeciálny prieskum s metódou využitia crowdsourcingu, ktorú umlaut (predtým P3) často využíva aj vo svojich nezávislých testoch operátorov. Ako redaktori uvádzajú, toto nie je detailný plnohodnotný test sietí, aký realizujú počas roka, ale je to zaujímavé porovnanie kvality sietí s využitím podobnej sprísnenej metodiky.

Test metódou crowdsourcingu prebiehal 24 týždňov (od polovice októbra 2019 do marca 2020) a hodnotené boli tri hlavné kategórie (pokrytie, rýchlosti, odozva). Prieskum prebiehal bez priamej účasti operátorov, všetci sa dozvedeli výsledky až po zverejnení článku. Prieskum sa sústredí na viaceré dôležité aspekty a operátori sa podľa očakávaní pohybujú na podobných pozíciách ako pri plných testoch. Medzi TOP5 sietí v turnaji boli zaradené Telia Sweden, Vodafone Netherlands, Swisscom Switzerland, T-Mobile Netherlands, A1 Austria. Slovak Telekom obsadil 11. miesto a vyšiel najlepšie zo slovenských operátorov.

Redakcia časopisu connect pripravila aj hodnotenie krajín, ktoré funguje tak, že boli vyhodnotené výsledky všetkých zúčastnených operátorov. V tom smere sa ukazujú silné i slabé stránky zúčastnených operátorov za krajinu – na celkový silný výsledok sa museli poskladať viacerí operátori súbežne. Redakcia si uvedomuje aj rozdiely v geografii krajín: zatiaľ čo Holandsko je skôr plochá krajina, ostatné krajiny už majú náročnejší reliéf vrátane Slovenska. TOP5 Európy vyzerá nasledovne:

  1. Holandsko
  2. Severné Macedónsko
  3. Rakúsko
  4. Švajčiarsko
  5. Slovensko

Ako sa darilo Slovenským operátorom?

Za Slovensko boli do testu zahrnuté tri siete: Slovak Telekom, Orange Slovensko a O2 Slovakia. Slovak Telekom obsadil 11. miesto a je najlepší zo slovenských operátorov, Orange Slovensko obsadil 21. miesto a 28. miesto patrí O2 Slovakia.

Pokiaľ ide o umiestnenie mobilných operátorov v Českej republike, najvyššie z troch hodnotených sa umiestnil T-Mobile Czech Republic, ktorý obsadil 16. miesto, Vodafone Czech Republic potom 22. miesto a O2 Czech Republic na 31. mieste.

Zdroj: Connect