Stellantis predbehol Teslu v predaji elektromobilov v Európe v 1. polroku 2022, Volkswagen je na čele.

Zverejnené predajné čísla za prvý polrok 2022 ukazujú, že spoločnosť Stellantis dosiahla druhý najlepší výsledok v predaji elektrických vozidiel v Európe. Najnovšie údaje citoval zahraničný portál. V prvom polroku 2022 viedol Volkswagen s počtom 116 tisíc predaných kusov, za ním nasledovali Stellantis a Tesla. K prudkému nárastu Stellantis prispel silný predaj Fiatu New 500 v rámci silných štvrťročných predajov v západnej Európe. Stellantis vznikol spojením skupín PSA a Fiat Chrysler Automobiles a jeho poslaním je stať sa najpredávanejšou značkou elektrických vozidiel v Európe. Firma má pred sebou náročnú úlohu, keďže globálny líder Tesla má v určitom zmysle stále prvenstvo. Model Y od Tesly stále zaznamenal najvyšší počet individuálnych predajov v Európe za 1. polrok 2022 s približne 40 tisíc predanými kusmi.

Skupina Stellantis je kombináciou francúzskych, talianskych a amerických záujmov. Údaje zahŕňajú 27 krajín Európskej únie plus Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko, Nórsko a Island. Údaje o registrácii za Portugalsko, Fínsko a Švédsko neboli súčasťou súboru údajov z dôvodu ich nedostupnosti. Peugeot e-208 EV poskytol aj silný vietor do plachiet. Ide o subkompaktný hatchback a v rámci 2. štvrťroka 2022 bol najpredávanejším modelom vo Francúzsku. Firma sa tešila aj z oživenia predaja svojich plne elektrických osobných dodávok, ako sú Citroen e-Berlingo a súrodenec Opel Combo-e. Tesla zaznamenala pokles svojho európskeho objemu, ale stále má niekoľko silných individuálnych predajov. Okrem Modelu Y sa v Európe v danom období predalo približne 38 tisíc kusov Modelu 3, ktorý sa umiestnil na druhom mieste.

Tretím a štvrtým najpredávanejším modelom boli Fiat New 500 a Peugeot e-208, pričom Škoda Enyaq IV sa umiestnila na piatom mieste. Vyhliadky modelu H2 v Európe zostávajú jasné. Očakáva sa, že Tesla dodá v danom období až 200-tisíc kusov elektrických vozidiel. Stellantis očakáva, že v nasledujúcom štvrťroku nadviaže na pozitívny obrat.

Zdroj