Ako oznamuje agentúra Reuters, Sajid Javid, moslimský minister vnútra Veľkej Británie je potešený, že mohol oznámiť podpis pod príkazom vydať Juliana Assangea do USA.

V Spojených štátoch bude zakladateľ Wikileaks čeliť obvineniu z organizácie elektronického hackovania celkove v 18 prípadoch. O vydaní najslávnejšieho žurnalistu ešte bude rozhodovať britský súd, ktorý rozhodne, či nebudú porušené jeho ľudské práva. Pritom samotný Assange sa kvôli zlému zdravotnému stavu nachádza v nemocnici. Zlé jazyky tvrdia, že bol po násilnom vniknutí britskej polície do ekvádorskej ambasády vypočúvaný pomocou chemických látok.

Len pripomenieme, že v prípade islamských teroristov sa nedarí vyhosťovanie kvôli spomínaným právam. Denník Telegraph napríklad v roku 2017 spomínal 40 džihádistov, ktorí ostávajú vo Veľkej Británii kvôli ľudským právam. Bude zaujímavé sledovať, ako sa súd vysporiada s faktom, že v Spojených štátoch existuje trest smrti, čo by po rekvalifikácii činu hrozilo aj Julianovi Assangeovi.

Zdroj: 1 , 2