Hlavné internetové spojenie Tongy so zvyškom sveta bolo konečne obnovené viac ako päť týždňov po tom, ako obrovská erupcia sopky a cunami prerušili kľúčový podmorský kábel.

Pri cunami 15. januára zahynuli v Tonge traja ľudia, desiatky domov boli zničené a pitná voda znečistená. Optický kábel je po utorkovom opätovnom pripojení opäť plne funkčný, uviedol Samiuela Fonua, predseda Tonga Cable, štátnej spoločnosti, ktorá kábel vlastní. „Je to obrovská úľava, keď viete, že sa veci dotiahli do konca a fungujú dobre,“ povedal Fonua pre agentúru AP. „Pre krajinu je to krok vpred.“ Fonua uviedol, že posádka na palube opravárenskej lode vymenila približne 90 kilometrov kábla, ktorý poškodilo cunami. Fonua dodal, že jeho spoločnosť nemala dostatok náhradných káblov a musela si ich požičať od iných spoločností. Oprava znamená, že Tonga Cable sa teraz môže sústrediť na opravu druhého prerušeného kábla, ktorý spája niektoré z vonkajších ostrovov s hlavným ostrovom, povedal Fonua. Tento kábel vedie blízko podmorskej sopky. Fonua uviedol, že spoločnosť SpaceX podnikateľa Elona Muska tiež pomáhala obnoviť spojenie prostredníctvom svojej siete nízkoorbitálnych satelitov s názvom Starlink.

Fonua uviedol, že jeho firma tento týždeň testovala satelitné spojenia a tie fungovali dobre. Povedal, že teraz, keď je hlavný kábel obnovený, dúfa, že spojenia SpaceX by sa mohli použiť na obnovenie spojenia ľudí na niektorých vonkajších ostrovoch. Predstavitelia susedného Fidži uviedli, že SpaceX tam zriadila stanicu, ktorá má pomôcť obnoviť spojenie na Tonge. Tonga tiež zápasí s prvým výskytom koronavírusu, ktorý sem mohli zavliecť zahraničné vojenské posádky na palubách lodí a lietadiel, ktoré po erupcii dodávali životne dôležitú pomoc. Zaznamenali viac ako 250 prípadov, ale zatiaľ neboli hlásené žiadne úmrtia. Krajina so 105-tisíc obyvateľmi začala zmierňovať niektoré obmedzenia týkajúce sa vírusu po tom, ako pôvodne zaviedla výluku. Tongskí zdravotnícki predstavitelia tvrdia, že 90% ľudí vo veku 12 rokov a viac dostalo aspoň dve dávky vakcíny COVID-19.

Zdroj