Intel síce oznámil novú generáciu svojich CPU pod označením Alder Lake už na CES 2022, ale na rozdiel od desktopov sa až teraz dozvedáme detaily o výkone ich mobilnej verzii.

Zatiaľ čo čipy zo série H sú určené pre výkonné stroje ako napríklad MSI Raider GE76, kde treba riešiť veci ako poriadne chladenie a vysokú spotrebu, čipy série U a P sú určené pre zariadenia 2v1 a pre ľahké a tenké notebooky, kam patria aj MacBooky Pro od Apple. Gigant tvrdí, že jeho CPU série U sa vyrovnajú procesorom M1 a výkonnejšie čipy série P podľa jeho vlastných slov porážajú vo výkone M1 Pro. V porovnaní s minulogeneračným Core i7-1195G7, firma vraví že jeho nové čipy ponúkajú až o 70% vyšší výkon v multijadrovom výkone. V použití v reálnom svete, spoločnosť spomína že čipy zo série P sú o 50% výkonnejšie v Blenderi a o 30% rýchlejšie pri editovaní fotografií v porovnaní s poslednou generáciou.

Čo je však ešte zaujímavejšie, Intel ukazuje ako čipy oboch sérií U aj P výkonom prekonávajú M1 Pro a do úzadia posiela aj Ryzen 7 5800U. AMD však čoskoro predstaví Ryzeny 6000, ktoré majú mať podľa slov výrobcu značne vyšší výkon, takže ešte si musíme počkať ako si čipy od Intelu poradia s konkurenciou. Zaujímavé je, že výrobca nezverejnil, ako si jeho čipy stoja v porovnaní s M1 Max od Apple. Intel pri svojich čipoch série U a P zostáva pri grafickom riešení Iris Xe graphics, ktoré vôbec nie sú zlé na gaming. V hre League of Legends dosahuje 115 snímok za sekundu a pri GTA V úctyhodných 82 snímok, oboje pri rozlíšení 1080p. Ale opäť, to čo sa počíta, je porovnanie s integrovanými grafikami od AMD. Tá použije vo svojich procesoroch Ryzen 6000 architektúru RDNA 2, ktorá sa nachádza v grafických kartách série RX 6000.

Konkurenčná spoločnosť Intelu tvrdí, že pri rozlíšení 1080p dosiahla takmer 60 fps pri oveľa na výkon náročnejších hrách ako Borderlands 3 a Metro Exodus. Intel však potvrdil, že jeho upscalingová technológia XeSS si nájde svoju cestu do integrovaných grafík neskôr tohto roku, čo by malo prispieť k výraznému nárastu výkonu. Intel hovorí, že roku 2022 príde na trh vyše 250 výrobkov s týmito procesormi. To zahŕňa aj zariadenia s ohýbacím displejom s 9W čipmi, ako napr. ASUS Zenbook 17 Fold, ako aj tenké hráčske notebookmi s TDP na úrovni 28W. Tieto nové čipy série U a P používajú rovnakú platformu ako čipy série H, čo zahŕňa podporu pamätí DDR4 a DDR5, Wi-Fi 6E a Thunderbolt 4.

Zdroj