Prichádzajúci konkurent Google AirTag by mohol byť momentom pre sledovacie zariadenia Bluetooth so systémom Android.

Firma hovorí, že tento rok uvedie na trh svoj vlastný Bluetooth lokalizačný tracker, ktorý bude konkurovať Apple AirTag a mohol by posunúť malé nástroje na vyhľadávanie objektov na ďalšiu úroveň, v dobrom aj zlom. Spoľahlivý leaker objavil množstvo dôkazov o trackeri Google s kódovým označením Grogu, ktoré naznačujú, že je reálny a mohol by sa objaviť na Google I/O 2023. Podobne ako AirTags má zrejme zabudovaný reproduktor na vydávanie zvukov zo stratených zariadení a obsahuje pripojenie UWB (Ultra-wideband) aj Bluetooth Low Energy. Ale funkcia, ktorá by mohla zo zariadenia urobiť momentku pre sledovacie zariadenia veľkosti Androidu, je jeho pripravovaná verzia siete „Find My“ spoločnosti Apple.

Očakáva sa, že sledovacie zariadenie bude podporovať funkciu Fast Pair (rýchle párovanie), ktorá je už v systéme Android a pomáha nájsť blízke zariadenia Bluetooth. A keďže firma zrejme prinesie do funkcie Fast Pair podporu pre sledovacie zariadenia a lokalizačné značky, mohol by sa čoskoro objaviť ďalší obrovský ekosystém na sledovanie objektov. Sieť Finder Network od Googlu (ako ju označujú samostatné fámy by mohla skutočne rozšíriť sledovacie zariadenia Bluetooth. Ak je Apple AirTag mimo dosahu Bluetooth, stále môžete získať informácie o polohe vďaka sieti „Find My“, ktorá anonymne využíva pripojenia Bluetooth ostatných používateľov Apple na vyhľadávanie iných sledovacích zariadení. AirTagy sú však prirodzene viazané na zariadenia Apple, zatiaľ čo systém Googlu by mohol byť otvorený pre globálnych používateľov Androidu aj výrobcov tretích strán.

Únik tvrdí, že Google spolupracuje s niekoľkými výrobcami čipov, „aby do svojich produktov priniesli podporu novej technológie založenej na Fast Pair“. Ak skombinujete viacerých výrobcov, ktorí vyrábajú verziu AirTag pre Android, plus niekoľko miliárd zariadení so systémom Android, získate potenciálne obrovskú sieť na sledovanie pomocou Bluetooth. Zariadenia so systémom Android majú v súčasnosti funkciu „Nájsť moje zariadenie“, ale tá je obmedzená na vzdialené zašifrovanie stratených zariadení alebo zistenie ich poslednej známej polohy na základe vlastného pripojenia. Davová sieť „Finder Network“ by to posunula na úplne inú úroveň, čo by potenciálne uľahčilo nájdenie zariadení – ale zároveň by sa otvorili rovnaké možnosti zneužitia, aké sa vyskytli v prípade AirTags od Apple. Ďalším potenciálnym prínosom pre systém je, že váš telefón alebo tablet zrejme nebude musieť mať pripojenie UWB, aby mohol pracovať s takzvanou sieťou Finder Network. Podľa predpokladov bude stačiť Bluetooth Low Energy – a to by pomohlo otvoriť systém aj pre súčasné zariadenia, nielen pre nové.

Google zjavne pracuje na niečom viac než len na konkurencii AirTag – zdá sa, že buduje vlastnú rozsiahlu sieť „Find My“, ktorej základom je Android. Na minuloročnej konferencii Google I/O 2022 spoločnosť odhalila, že na svete sú viac ako tri miliardy aktívnych zariadení so systémom Android. S takýmto dosahom by sa vďaka sieti Finder Network (alebo ako sa nakoniec bude nazývať) mohli Bluetooth trackery stať takmer nevyhnutným nákupom pre neprítomných. Mohlo by to však vyvolať aj veľa nových obáv o ochranu súkromia. Apple urobil veľa pre riešenie problémov s takzvaným „AirTag stalkingom“, keď sa sledovacie zariadenia používali na sledovanie ľudí bez ich vedomia. Teraz sa vám zobrazí upozornenie, ak vás AirTag sleduje už dlhší čas alebo ak sa nachádzate v blízkosti neznámeho AirTagu.

Tento systém však nefunguje pre každého skvele, pričom ekvivalentná aplikácia pre Android vyžaduje, aby ste AirTagy kontrolovali ručne, a nie skenovali na pozadí. Práve tieto problémy budú musieť sledovacie zariadenia a sieť Googlu vyriešiť, najmä ak sú anonymne prepojené s veľkou časťou z tých troch miliárd globálnych zariadení so systémom Android. Vzhľadom na to, že do sledovacích zariadení spoločnosti sú zrejme prizvaní aj výrobcovia tretích strán, potenciál je obrovský a v budúcom roku by sa koncepcia AirTag mohla dostať do obrovského rozsahu.

Zdroj