Stalo sa tak z dôvodu obáv že by sa k dátam mohol dostať Peking.

Tisíce zamestnancov majú odteraz zakázané používať aplikáciu TikTok na všetkých pracovných zariadeniach, a na všetkých súkromných zariadeniach, ktoré používajú na prístup k aplikáciám a e-mailom komisie. Zamestnanci majú čas do 15. marca. Hovorca európskej komisie sa vyjadril, že tento krok je nutný k zachovaniu kybernetickej bezpečnosti v korporátnom prostredí komisie. Spomenul aj, že treba čo najskôr reagovať na kybernetické hrozby a uviedol, že ostatné aplikácie iných sociálnych sietí budú pod konštantným dohľadom.

Komisia povedala, že tento zákaz ide ruka v ruke s jej striktnou internou politikou kyberbezpečnosti a odporúčaniami pre jej zamestnancov, aby venovali zvýšenú pozornosť pri používaní aplikácií sociálnych platform. ByteDance, materská spoločnosť vlastniaca platformu, uviedla že nie je dôvod k takémuto zákazu. Zároveň kontaktovala európsku komisiu, aby jej ozrejmila, ako chráni dáta 125 miliónov občanov Európskej únie, ktorí navštevujú platformu každý mesiac. Spoločnosť nedávno oznámila, že na dosiahnutie svojich bezpečnostných cieľov postaví tri nové datacentrá na území Európkej únie, čo zabezpečí že dáta o európskych užívateľoch sú ukladané na území EÚ a nie sú tak exportované pre iné jurisdikcie, ako napríklad tej čínskej.

Čínska spoločnosť obmedzí to k akým dátam majú ktorí zamestnanci prístup. Európska komisia nie je jediná, ktorá vydala podobný zákaz. Vlády a úrady v EÚ a USA už spravili podobné kroky na obmedzenie používania tejto aplikácie z dôvodu obáv, že dáta môžu byť monitorované Pekingom a potencionálne zneužité. V USA je už TikTok zakázaný na všetkých vládnych zariadeniach a väčšina štátov USA uviedla podobné zákazy voči tejto sociálnej sieti. Iné krajiny, vrátane Holandska uvažujú o implementovaní reštrikcií ohľadom používania štátnymi zamestnancami.

Zdroj