Európska únia a Spojené štáty dosiahli predbežnú dohodu, aby sa vyhli veľkému narušeniu transatlantických tokov údajov, ktoré boli ohrozené rozhodnutím najvyššieho súdu EÚ, uviedli v piatok šéf Európskej komisie a prezident USA.

Prenosy údajov medzi EÚ a USA čelili riziku vážneho narušenia od rozhodnutia Súdneho dvora EÚ z roku 2020, ktorým sa zrušila predchádzajúca dohoda zameraná na vyváženie obáv EÚ o ochranu súkromia s opatreniami USA v oblasti dohľadu. „Dnes sme sa dohodli na bezprecedentnej ochrane súkromia a bezpečnosti údajov občanov,“ povedal Joe Biden na spoločnej tlačovej konferencii v Bruseli s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. „Som veľmi rada, že sme našli principiálnu dohodu o novom rámci pre transatlantické dátové toky,“ povedala von der Leyenová. „Umožní to predvídateľné a dôveryhodné toky údajov medzi EÚ a USA, pričom sa zabezpečí ochrana súkromia a občianskych slobôd,“ dodala bez bližších podrobností.

Aktivisti za ochranu osobných údajov uviedli, že pakt preštudujú. „Konečné znenie bude potrebovať viac času, akonáhle ho dostaneme, budeme ho spolu s našimi právnymi expertmi z USA dôkladne analyzovať. Ak nebude v súlade s právom EÚ, my alebo iná skupina ho pravdepodobne napadneme,“ povedal aktivista Max Schrems.

Zdroj