Umelá inteligencia už dokáže komunikovať hlasom a analyzovať obrázky, ktoré jej pošlete.

ChatGPT bude môcť používateľom odpovedať hlasom a vyhodnocovať obrázky, ktoré mu pošlú. Umelá inteligencia zakomponovala tieto dve nové funkcie, takže na riešenie našich pochybností už nebudeme musieť používať Siri alebo Google Assistant. Pomocou ChatGPT tak možno otvoriť debatu, ktorú si vypočujú všetci, alebo AI poslať fotografiu matematického problému, aby používateľovi poradil, ako ho vyriešiť. Začnime hlasom: Chatbot bude používateľa môcť počúvať, konverzovať alebo sa vyjadrovať nahlas, takže už nebu obmedzený na odpovedanie textom. V súčasnosti je to možné len v aplikácii, ktorá je k dispozícii pre Android aj iPhone. Okrem toho k nej budú mať prístup len používatelia služieb Plus a Enterprise. Umelá inteligencia bude mať päť typov hlasu, keďže boli najatí rôzni hlasoví herci. Bude mať aj rôzne režimy, napríklad Story (Príbeh), v ktorom bude rozprávať príbeh najmenším, alebo Explanation (Vysvetlenie), v ktorom bude odpovedať na všetky používateľove otázky.

K dispozícii budú aj režimy Báseň, Reč alebo Recept, ktoré sa špecializujú na intonovanie básní, prednes reči alebo vymenovanie krokov návodu. Pokračujme obrázkami: Jeho možnosti využitia sú veľmi široké, pretože môžeme vyriešiť problém zameraním sa na rovnicu, odfotiť zásobníky v chladničke, aby nám navrhol, čo si dáme na večeru, alebo mu ukázať graf na analýzu, a tak ešte viac využiť jeho schopnosti v programe Excel. Rovnako ako hlasová možnosť je k dispozícii len v aplikácii pre Android a iPhone. Možnosť komunikovať pomocou textu aj možnosť analyzovať obrázky sú k dispozícii len pre aplikácie ChatGPT 3.5 a ChatGPT 4. Nech je to akokoľvek, umelá inteligencia dokáže vykonávať čoraz viac úloh.

Takisto je veľmi zaujímavou a šikovnou funkciou nástroj Deeply, ktorý umožňuje využiť možnosti umelej inteligencie (AI). Je jednou z prvých aplikácií založených na AI na slovenskom a českom trhu. Jej cieľom je rýchle a efektívne vytváranie pútavých textov, príspevkov na blogy, reklamných textov, popisov produktov a nápadov na videá na platformách ako TikTok a YouTube. Deeply dokáže nielen generovať texty, ale aj realistické obrázky na základe zadania používateľa. Produkt je vhodný pre firmy aj jednotlivcov, ktorí potrebujú rýchlo a kvalitne vytvárať obsah a reklamné materiály. Ponúka pritom dva typy predplatného: prvý stojí 60 eur mesačne a zahŕňa kompletný balík s viac ako 50000 vygenerovanými slovami; druhý je prispôsobený individuálnym potrebám používateľa a jeho cena sa odvíja od konkrétnych požiadaviek.

Medzi hlavné výhody aplikácie patrí rýchle generovanie slov a textov a dostupnosť v slovenskom jazyku. Nevýhodou môže byť vyššia cena predplatného v porovnaní s inými AI modelmi na trhu a nutnosť kontroly vygenerovaného textu. Celkovo ale možno konštatovať, že umelá inteligencia je stále rýchlo sa rozvíjajúca moderná technológia, ktorá umožňuje počítačom a strojom učiť sa a vykonávať úlohy, ktoré predtým vyžadovali ľudskú interakciu. AI model je vysoko rozvinutý matematický algoritmus, ktorý dokáže na základe veľkého množstva dát generovať, predpovedať výsledky a prinášať nové poznatky. Je logické, že možnosti využitia AI modelov sa neustále rozširujú a zdokonaľujú, a je dostupná pre prakticky každého. Príklady zahŕňajú pomoc pri riešení školských úloh, rešeršovanie dlhých textov a moderná úprava fotiek a videí.

1 , 2