Vývoj odvetvia smartfónov bol v posledných rokoch veľmi rýchly. Segment batérií zaznamenal výrazný rast a v súčasnosti máme v smartfónoch batérie s kapacitou až 5000 mAh.

Okrem toho sa zvyšuje aj kapacita nabíjania smartfónov. Ešte pred niekoľkými rokmi sme nemali nabíjaciu kapacitu vyššiu ako 18W. Dnes je 65W rýchle nabíjanie pre mnohé vlajkové lode ako základ, zatiaľ čo 120W rýchle nabíjanie je zatiaľ vrchol. Tak ako sa zvyšuje kapacita káblového rýchleho nabíjania, zvyšuje sa aj kapacita bezdrôtového rýchleho nabíjania. Súčasná kapacita bezdrôtového rýchleho nabíjania je 50W, niektorí výrobcovia však ukázali až 120W výkon bezdrôtového nabíjania. Táto kapacita nabíjania dokáže nabiť 4000 mAh smartfón za 15 minút. Aj keď sa to zdá také dobré, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Aj keď sa používatelia tešia z rýchleho času nabíjania, existujú veľké obavy kvôli potenciálnemu riziku.

Nádeje na 120W bezdrôtové rýchle nabíjanie sa však nemusia naplniť. Podľa správy čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológií vydalo „Dočasné ustanovenia o rádiovom riadení zariadení na bezdrôtové nabíjanie (prenos energie) (návrh na pripomienkovanie)“. V tomto predbežnom dokumente sú uvedené niektoré usmernenia pre výrobu a prenos energie bezdrôtových nabíjačiek. V dokumente sa uvádza, že ak sa bezdrôtová nabíjačka musí predávať v Číne, jej nabíjací výkon nesmie presiahnuť 50W. Je zrejmé, že 120W ďaleko presahuje požiadavky uvedené v „Návrhu na pripomienkovanie“. Podľa správ, ak je výkon bezdrôtového nabíjania príliš vysoký, môže v niektorých odvetviach spôsobiť bezpečnostné riziká. V dokumentoch sa uvádza letectvo, lodná doprava, astronomické pozorovanie a ďalšie oblasti, ktoré môže vysoké bezdrôtové nabíjanie ovplyvniť.

Aj keď možno nebude možné prekročiť limit „50W“, je dobré, aby výrobcovia regulovali výkon a uskutočňovali technologický vývoj usporiadaným spôsobom. Existujú však správy, že 120W rýchle nabíjanie nie je udržateľné. To znamená, že počas nabíjania by mohol špičkový výkon v určitom okamihu dosiahnuť 120W. Nabíjanie s výkonom 120W však nebude možné udržať dlhodobo.

Zdroj