Minulý rok Apple vydal sériu iPhone 14 a bol to prvý telefón, ktorý prišiel bez SIM karty.

Namiesto toho sa spoliehal len na eSIM. Táto zmena sa týkala len USA, ale zdá sa, že pripravovaná séria iPhone 15 by ju mohla zaviesť aj do iných častí sveta. Táto informácia pochádza z francúzskej webovej stránky, ktorá tvrdí, že má zdroj, podľa ktorého Francúzsko dostane verzie série iPhone 15 len s eSIM. Táto správa však nie je dôležitá len pre Francúzov, pretože Apple má tendenciu predávať rovnaké modely vo všetkých európskych krajinách, čo znamená, že sa týka aj Slovenska, alebo Českej republiky. Stále však ide len o fámu, keďže nie každá krajina prijala eSIM vo veľkom.

Niektorí operátori stále neponúkajú eSIM ako možnosť (napríklad Radosť, Juro, či FunFón – značkoví operátori O2, Telekomu a Orangeu). Všetci mobilní operátori síce poskytujú možnosť využívať eSIM, ale každý na to ide inak. Telekom je v tomto najviac prozákaznícky: ponúka bezplatnú výmenu SIM za eSIM a výmenu eSIM za novú eSIM v prípade výmeny telefónu bezplatne. Hoci poslaný QR kód možno použiť iba raz, ale opätovne nový QR pri výmene mobilu je bezplatný. O2 si síce za výmenu SIM za eSIM účtuje priam neskutočných 10 eur (čím z takto bežnej výmeny robí skôr exkluzívnu službu), ale ide o jednorazovú sumu a QR kód možno použiť opakovane, teda aj pri zmene telefónu.

4ka si účtuje 8 eur za výmenu SIM za eSIM, a jej QR kód platí jednorazovo. Za každú výmenu eSIM za novú eSIM si účtuje takisto 8 eur, a v prípade zmeny eSIM naspäť na klasickú SIM kartu si účtuje 4 eurá. Orange je z pomedzi operátorov najhorší a najdrahší. Hoci výmena SIM za eSIM stojí rovnako (veľa) – 10 eur – ako v prípade O2, na rozdiel od konkurencie je ich kód takisto jednorazový. Ďalšia výmena eSIM za eSIM stojí takisto 10 eur, výmena eSIM za SIM stojí 10 eur. Ak si teda používateľ mení iPhone každý rok, zaplatí 10 eur za každú novú eSIM.

Netreba dodávať, že ak by spoločnosť presadila túto úpravu v tomto roku, bol by to trochu zmätok. Napriek tomu výrobca pravdepodobne už podniká kroky, aby sa to stalo realitou a pripravila operátorov na tento deň. Mohlo by sa stať, že napriek doterajšiemu trendu nedostane tento typ iPhonu každá krajina, ale len tie, ktoré sú na ne dostatočne pripravené. Nech je to akokoľvek, aj keď nie všetci sú pripravení na to, aby sa eSIM stala štandardom, je to bezpochyby budúcnosť. Je to preto, že eSIM ponúka významné bezpečnostné výhody už len preto, že ju nemožno ukradnúť bez samotného telefónu.

Ďalším dôvodom je, že uvoľňuje miesto tým, že odstraňuje potrebu tradičného slotu na kartu SIM, ktorý zaberá veľa miesta, najmä vzhľadom na to, ako je všetko v našich telefónoch zabalené. Tento nový voľný priestor môžu výrobcovia využiť na umiestnenie užitočnejšieho/výkonnejšieho hardvéru. Aj keď Apple tento rok v Európe nepredstaví iPhony len na eSIM, s iPhonom 16 to bude veľmi pravdepodobná budúcnosť.

Zdroj