Apple uviedol svoj prvý veľký 12,9″ iPad na jeseň 2015, ktorý si vyslúžil kritiku že výrobca nevie inovovať a len zväčšuje už existujúce iPady.

Stylus k tabletu bol pôvodne určený exkluzívne pre iPad Pro, ale postupom času sa rozšíril do celej série iPadov. Používateľom, ktorým sa zdá 12,9″ iPad malý na to aby nahradil notebook, potešia nové správy. Apple pracuje na väčšom, až 15″ iPade. Veľa sa o tomto iPade zatiaľ nevie. Mark Gurman z agentúry Bloomberg však prezradil, že tento iPad bude hrubší, aby podporoval lepšie a silnejšie reproduktory a server PhoneArena zas vydal správu, že tento iPad bude mať prednú kameru v hornej časti pri používaní na šírku, čiže nie na boku ako to majú súčasné iPady, vrátane série Pro. Spomínaný iPad má ponúknuť aj výkonnejší čip. Apple v súčasnosti do iPadov Pro dodáva čip M1, ktorý sa nachádza aj v Macoch.

Tento čip však výkonovo ďaleko prekračuje softvérové možnosti iPadu, takže na ťahu je výrobca aby poriadne vylepšil iPadOS a vytvoril profesionálne aplikácie ako Final Cut Pro aj pre platformu iPadOS. Nie je známe aký čip to bude, ani ktorá generácia čipu M z rodiny Apple Silicon to bude, nakoľko tento iPad má prísť v najbližších rokoch. Zaujímavosťou je, že sa má dať zavesiť na stenu a pripojiť k externému napájaniu zozadu. Nepríjemnou správou bude cena. Už súčasné iPady Pro v najvyššej konfigurácii v našich končinách presahujú cenovku 2000 eur a to bez akéhokoľvek príslušenstva. Otázne je aj to, či Apple skutočne plánuje značne prekopať iPadOS aby viac využil potenciál iPadu s extrémnym výkonom, alebo sa zopakuje situácia s iPadom Pro, pre ktorý nebol zásadné zmenený iPadOS ani po 6 rokoch od vydania rady Pro.

Zdroj