V USA dnes gigant predstavil plán, ktorý umožňuje používateľom rozdeliť nákupy.

Nákupy a pôžičky možno rozdeliť na štyri rovnaké sumy, ktoré sa majú splatiť v priebehu šiestich týždňov. Apple tvrdí, že tento plán si neúčtuje úroky ani poplatky. Banka používateľa by mohla účtovať poplatky, ak na debetnej karte používanej na úhradu nákupov nie je dostatok prostriedkov na splácanie úveru. Používatelia môžu sledovať pôžičky a vykonávať platby zo svojej Apple Wallet. O pôžičky vo výške 50 až 1000 dolárov možno požiadať a použiť ich na online nákupy a nákupy v aplikáciách uskutočnené na iPhone alebo iPade u obchodníkov, ktorí akceptujú Apple Pay. Od dnešného dňa poskytne spoločnosť používateľom iPhonov a iPadov prístup k predbežnej verzii tejto služby.

Na začatie procesu môžu používatelia požiadať o pôžičku z Apple Wallet. Dlžníkovi sa vykoná soft pull z jeho úverovej správy, aby sa skontrolovala jeho finančná situácia. Používateľ bude následne vyzvaný, koľko si chce požičať, a musí súhlasiť s podmienkami služby. Počas procesu podávania žiadosti sa vykoná výber z úverovej karty. To znamená, že pred požičaním finančných prostriedkov sa stiahne úverová správa používateľa, aby sa zistilo, či je dlžník v dobrej finančnej situácii. Pôžičky poskytnuté prostredníctvom služby sa budú splácať štyrmi rovnakými splátkami počas šiestich týždňov. Ak je používateľovi schválená pôžička, pri online nákupe sa mu pri výbere Apple Pay pri pokladni a v aplikáciách na iPhone a iPade pri nákupe zobrazí možnosť Pay Later.

Apple uvádza, že „po nastavení služby Apple Pay Later môžu používatelia požiadať o pôžičku aj priamo v pokladničnom procese pri nákupe“. Obchodníci, ktorí akceptujú Apple Pay, budú automaticky akceptovať Apple Pay Later. V aplikácii Apple Wallet používatelia presne uvidia, koľko musia zaplatiť a dátumy splatnosti všetkých svojich existujúcich pôžičiek. Budú tiež môcť vidieť, čo je splatné počas nasledujúcich 30 dní. Všetky nadchádzajúce platby sa môžu v aplikácii Wallet zobraziť v zobrazení kalendára, čo používateľom pomôže naplánovať, kedy začnú splácať svoje pôžičky. Pred splatnosťou splátky budú používatelia dostávať upozornenia v aplikácii Peňaženka a e-mailom, ktoré im pripomenú, že sa blíži splácanie. Všetky splátky sa musia vykonať prostredníctvom debetnej karty.

Teraz je tu dôležitá časť Apple Pay Later; všetci účastníci programu budú musieť prepojiť svoj účet s debetnou kartou z Apple Wallet; debetná karta sa bude používať na splácanie úverov. Tí, ktorí majú pôžičku, nebudú môcť splácať pomocou kreditnej karty, pretože by sa to podobalo požičiavaniu ďalších peňazí na splatenie dlhu, čo sa považuje za fiškálne nezodpovedný krok. Službu ponúka spoločnosť Apple Financing LLC, ktorá je dcérskou firmou Apple Inc. a zodpovedá za posudzovanie úverov a poskytovanie pôžičiek. Od jesene tohto roku plánuje nahlasovať pôžičky americkým úverovým úradom, takže sa budú zobrazovať v celkových finančných profiloch používateľov.

Jennifer Baileyová, viceprezidentka spoločnosti pre Apple Pay a Apple Wallet, povedala: „Pokiaľ ide o to, ako ľudia spravujú svoje financie, neexistuje univerzálny prístup. Mnohí ľudia hľadajú flexibilné možnosti platieb, a preto sme radi, že môžeme našim používateľom poskytnúť službu Apple Pay Later. Služba bola navrhnutá s ohľadom na finančné zdravie našich používateľov, takže je bez poplatkov a bez úrokov a dá sa používať a spravovať v rámci služby Wallet, čo spotrebiteľom uľahčuje prijímanie informovaných a zodpovedných rozhodnutí o pôžičkách.“ Spoločnosť tvrdí, že to môže pomôcť podporiť zodpovedné poskytovanie pôžičiek zo strany dlžníka.

Zdroj