Alibaba sa bude reštrukturalizovať ako šesť samostatných spoločností.

Skupina sa plánuje rozdeliť na šesť firiem. Jednotlivé subjekty sa budú usilovať o získanie finančných prostriedkov a uvedenie na trh, keďže Čína zmierňuje svoje zásahy voči súkromným podnikom. Oznámenie prichádza deň po návrate Jacka Ma do Číny, čo sa považuje za náznak miernejšieho prístupu Pekingu k súkromným podnikom. Alibaba bola posledné dva roky pod prísnou kontrolou po tom, ako sa stala terčom regulačných orgánov.

V liste zamestnancom generálny riaditeľ Daniel Zhang uviedol, že zámerom je urobiť organizáciu „agilnejšou, skrátiť rozhodovacie väzby a rýchlejšie reagovať“. Bude naďalej zastávať funkciu predsedu a generálneho riaditeľa Alibaba Group, ktorá prevezme novú úlohu ako model riadenia holdingovej spoločnosti. Každá zo šiestich firiem bude mať svojho generálneho riaditeľa a predstavenstvo s možnosťou získavať kapitál mimo zastrešujúcej spoločnosti. Jednou z výnimiek bude Taobao Tmall Commerce Group, ktorá bude v úplnom vlastníctve Alibaba Group.

Analytici považujú reštrukturalizáciu za krok na zmiernenie prístupu k americkým regulačným orgánom a medzinárodným investorom. Návrat Jacka Ma do Číny, niekoľko dní po vymenovaní Li Čianga za čínskeho premiéra, by mohol byť jedným zo spôsobov, ako posilniť podnikateľskú dôveru miestnych podnikateľov, že čínske technologické represie sa končia.

Zdroj