Spoločnosť Apple začala svoj event (California Streaming) s uvedením modernizovaných tabletov iPad 10.2 a iPad mini.

Nový 10,2″ iPad používa procesor A13 Bionic sľubujúci 20% nárast výkonu oproti A12 Bionic v minuloročnom modeli. Veľkosť displeja a rámčeky zostávajú rovnaké, ale pozitívne to znamená zachovanie kompatibility s príslušenstvom pre predchádzajúci iPad 10.2 vrátane prvej generácie Apple Pencil. Apple do svojho základného tabletu pridal funkciu TrueTone. Pravdepodobne najdôležitejším vylepšením je zvýšenie základnej pamäte, teraz iPad začína na 64GB kapacite. Zadný fotoaparát je rovnaký, ale výrobca sľubuje, že nový ISP v modernizovanom čipsete zlepší kvalitu obrazu. Predný fotoaparát sa dočkal riadnej modernizácie a teraz má 120° ultraširokouhlý objektív a 12 MPx snímač. Zlatý variant už nie je k dispozícii, ale vesmírne sivá a strieborná farba sú stále k dispozícii za cenu začínajúcu na 329 dolároch za model len s Wi-Fi, zatiaľ čo mobilný variant začína na 459 dolároch. Objednať si ho môžete hneď, pričom reálna dostupnosť sa začne 24. septembra.

iPad mini 6 dostal oveľa viac vylepšení, počnúc úplne prepracovaným dizajnom s plochými okrajmi a zahnutými rohmi obrazovky, aby sa zladil s ostatnými nedávno vydanými iPadmi a iPhonmi. Nový iPad mini si zachoval rovnaké rozmery ako predtým, teraz avšak ponúka 8,3″ displej oproti 7,9″ u odchádzajúceho modelu. Domovské tlačidlo so zabudovaným Touch ID zmizlo a snímač odtlačkov prstov sa presunul nad tlačidlo napájania. Do iPadu mini 6 sa dostala funkcia TrueTone a jeho panel môže dosiahnuť jas až 500 nitov. Pre plnohodnotnejší multimediálny zážitok Apple zaradil stereo reproduktory aj v orientácii na šírku. Novší blokový dizajn umožňuje prichytiť ceruzku Apple Pencil (2. generácie) na boku pomocou magnetov. Nový iPad mini využíva najnovšiu generáciu čipovej súpravy Apple A15 Bionic s neuveriteľným 40% skokom vo výpočtovom výkone v porovnaní so starším iPadom mini, ako aj 80% skokom vo výkone GPU.

Vylepšenie dostal aj 12 MPx hlavný fotoaparát na zadnej strane s True Tone bleskom a širšou clonou f/1,8. Predný snímač dostal ďalší 12 MPx snímač, tentoraz za ultraširokouhlým objektívom. Cellular verzia iPadu mini dostáva podporu 5G sietí (predtým len 4G), zatiaľ čo port Lightning bol konečne vymenený za oveľa univerzálnejší port USB-C. Cena konfigurácie s Wi-Fi sa začína na 499 dolároch, zatiaľ čo cena Wi-Fi+Cellular stojí 649 dolárov za základnú 64GB verziu. Najvyššia kapacita tabletu je 256GB. Predobjednávky iPadu mini 6 sa začínajú už dnes, pričom predaj začne 24. septembra. Samozrejme, oba nové iPady sa budú dodávať s aktualizovaným systémom iPadOS 15, ktorý teraz ponúka widgety na domovskej obrazovke, preklad v reálnom čase s aplikáciou Prekladač, vylepšené možnosti multitaskingu a filter oznámení s názvom Focus.

Zdroj