CEO spoločnosti Apple, Tim Cook pripúšťa, že za zhoršenými predajmi sú vysoké ceny. Ako to bude spoločnosť riešiť? Zníži ceny smartfónov?

Pokles predaja boli medziročne o 15%, čo priznali oficiálne zo spoločnosti Apple počas zverejnenia finančných výsledkov. Analytik Steva Milunovicha to pripisuje vysokým cenám. Tim Cook síce tvrdí, že ceny v USA sa príliš nezmenili a ani predaje neklesli, podľa jeho slov však môžu byť pre spoločnosť problém práve trhy, kde sa cena mení. Napríklad v EÚ používa spoločnosť oveľa vyššie ceny v eurách, ako v dolároch (a pritom dolár je slabší ako euro).

Jedným z faktorov tiež môže byť fakt, že spoločnosť ceny zariadení prepočítava na lokálne meny priamo z dolárov a pokiaľ lokálna mena na hodnote klesala, tak spolu s vyššími nastavenými cenami na zariadenia a aj napr. vzhľadom na infláciu sa cena zariadenia na danom trhu výrazne líši a predraží, čoho výsledkom sú, logicky, nižšie predaje.

Aj tento fakt donútil spoločnosť, že sa rozhodla zmeniť stratégiu a tvorba cien na medzinárodných trhoch budú inak nastavené a mali by byť lacnejšie. Avšak iba na niektorých trhoch. Je škoda, že toto rozhodnutie sa netýka Slovenska, ani iných krajín EÚ – spomínajú sa iba rozvojové krajiny.

Zdroj: 9to5mac