Rozdiely medzi profesionálnou pracovnou stanicou a počítačom pre bežných používateľov ešte nikdy neboli tak malé.

Mac Pro bol za čias procesorov od Intelu, s výnimkou „popolnice“ z roku 2013, tradičný výkonný Mac s modulárnym dizajnom. S prechodom na Apple Silicon a predstavením Mac Studia, ktorý pôsobí na prvý pohľad ako zväčšený Mac mini, sa však rozdiely medzi klasickým Macom pre masy a profesionálnym strojom pre úzku skupinu používateľov značne zúžili. Mac Studio s čipom M2 Ultra vie byť výkonovo na rovnakej úrovni ako profesionálny Mac Pro. Aké sú teda vlastne rozdiely medzi týmito dvoma počítačmi?

Prvým rozdielom je portová výbava. Mac Studio má s čipom M2 Ultra šesť Thunderbolt 4 portov, Mac Pro ich má osem. Čo sa týka HDMI a 10 Gb Ethernet portov, Mac Studio ich má po jednom kuse, Mac Pro ich má hneď dva. Profesionálny desktop má taktiež tri USB-A porty. Mac Studio ich má síce len dva, ale zato má čítačku SD kariet, ktorá u Macu Pro chýba.

Mac Studio sa dá kúpiť s čipom M2 Max alebo M2 Ultra, Mac Pro sa dodáva len s M2 Ultra. Pri použití rovnakého čipu sú si tieto stroje výkonovo veľmi podobné. Ani v prípade jedného z nich sa nedá nakonfigurovať viac ako 192 GB jednotnej pamäte a interná kapacita disku je maximálne 8 TB, ktorá však v prípade Macu Pro ide rozšíriť cez externé PCIe moduly, ktorých prítomnosť je najväčším rozdielom oproti Mac Studio. Žiaľ, cez tieto moduly nejde rozšíriť RAM ani pridať externú grafickú kartu.

Mac Studio začína na Slovensku na cene 2399 €, v prípade verzie s M2 Ultra si treba pripraviť aspoň 4799 €. Mac Pro začína na cene 8299 € a pre zaujímavosť, v maximálnej kofigurácii stojí desktopový Mac Pro (tower) 13 819 €. Teda vlastne bez koliesok, za tie je príplatok ďalších 500 €.

Zdroj