Bezdrôtové nabíjanie patrí k moderným vychytávkam, ktorými sa výrobcovia vybavených mobilných telefónov snažia nalákať svojich zákazníkov. Stačí telefón položiť na čarovnú podložku a ten sa začne nabíjať.

Proces je to jednoduchý a medzi používateľmi žiadaný, takže medzi výrobcami rastie podpora tohto spôsobu nabíjania stále viac. Navyše tí, ktorých prístroj bezdrôtové nabíjanie nepodporuje, nemusia smútiť, pretože aj svoj existujúci telefón môžete naučiť nabíjať sa bezdrôtovo pomocou štandardu Qi. Ako na to? A ako vlastne funguje bezdrôtové nabíjanie? Kým dáta sa už úplne bežne prenášajú vzduchom, v prípade energie sme stále na začiatku. Aj napriek masívnemu testovaniu rôznych technológií sa nakoniec najviac presadil štandard Qi [či], čo je výraz z čínštiny, znamenajúci niečo ako životná energie. Štandard vznikol v roku 2008.

Bezdrôtové nabíjanie pomocou elektromagnetickej indukcie dokáže prenášať energiu na vzdialenosť maximálne 1 cm. Technológia je vybavená tiež komunikačnými a kontrolnými zručnosťami. Vďaka tomu na svojom zariadení uvidíte informácie o stave nabíjania. Samotná podložka potom spozná, že nie je v dosahu žiadne zariadenie, ktoré by prijímalo energiu. Okamžite tak zníži svoj výkon na minimum a zmierni spotrebu elektrickej energie. V združení výrobcov, ktoré Qi označilo ako univerzálny štandard tohto odvetvia, sa nachádza rad výrobcov mobilných telefónov (Samsung, HTC, Nokia, Sony a mnohé ďalšie), ale aj švédska firma IKEA. Napájaciu podložku si teda môžete zakúpiť priamo zabudovanú v nočnom stolíku, lampičke alebo sedačke.

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie?

Bezdrôtové nabíjanie využíva veľmi jednoduchý princíp – elektromagnetickú indukciu. Jej prvé využitie siaha až do roku 1893, kedy Nikola Tesla rozsvietil žiarovku bez použitia drôtov. Zjednodušene povedané ide o jav, pri ktorom vo vodiči vzniká tzv. indukované napätie a indukovaný prúd, a to v dôsledku časovej zmeny indukčného toku. V praxi je systém založený na elektromagnetickej indukcii vznikajúcej medzi dvoma plošnými cievkami. Jedna sa nachádza v podložke pripojenej káblom k elektrickej sieti a druhá musí byť súčasťou nabíjaného zariadenia. Okrem nabíjania elektrických zariadení sa s týmto javom často stretáva napríklad v prípade indukčných varičov, kedy prúd (a s ním vytúžené, hoci v procese skôr odpadové teplo) vzniká medzi cievkou v doske variča a vodivým dnom hrnca.

Nevýhody bezdrôtového nabíjania

Akokoľvek je bezdrôtové nabíjanie vysoko praktická vec – obzvlášť s príchodom tzv. reverzného nabíjania, ktoré umožňuje „odovzdávanie“ energie ďalším zariadeniam, mobilným telefónom, slúchadlám a podobne – má svoje nevýhody. Sú to najmä tieto:

  • Pomerne vysoké straty energie
  • Zariadenie je nutné položiť priamo cievku na cievku a nie každé zariadenie musí byť nutne kompatibilné práve s vašou bezdrôtovou nabíjačkou
  • Je výrazne pomalšie ako klasické drôtové nabíjanie
  • Môže dochádzať k dlhodobému teplotnému poškodeniu batérie

Hoci bezdrôtové nabíjanie razantne zvyšuje používateľské pohodlie a na trhu je dostatok bezdrôtových nabíjačiek, výrobcovia ich integrujú len do drahších telefónov. Používatelia lacnejších modelov majú zatiaľ smolu. Jednotlivé bezdrôtové nabíjačky sa medzi sebou líšia predovšetkým po dizajnovej stránke. Kompatibilitu nie je potrebné riešiť, pretože na trhu sú k dispozícii už iba nabíjačky podporujúce štandard Qi.

Ako na bezdrôtové nabíjanie v prípade nekompatibilných telefónov?

Chcete využívať bezdrôtové nabíjanie, ale nemáte kompatibilný telefón? To nie je neprekonateľná prekážka. Na trhu existuje široká škála príslušenstva ako špeciálne kryty alebo samolepky, ktoré samy podporujú bezdrôtové nabíjanie. Stačí ich nasadiť na telefón a môžete začať bezdrôtovo nabíjať. Máte napríklad iPhone 7 a chcete tiež používať bezdrôtové nabíjanie? Zakúpte si špeciálny kryt ak nemu nabíjací podložku. Bezdrôtové nabíjanie pomocou štandardu Qi nás baví, medzi najväčšie výhody patrí jednoduchosť a pohodlie, hoci oproti klasickému káblu je pomalšie. Je to ale len malá nevýhoda, ktorú mu veľa používateľov bez väčších problémov odpustí.

Zdroj: Alza