Hrozí katastrofálne zlyhanie ak systém riadenia vlakov stále funguje na disketách?

Na zoznam organizácií, ktoré ešte stále používajú archaické technológie, sa pridala aj Sanfranciská mestská dopravná agentúra (SFMTA), ktorej systém riadenia vlakov je stále závislý od diskiet. V čase jeho prvej inštalácie (v roku 1998) to vraj bola špičková technológia, ale mesto sa obáva, že ak sa čoskoro nevykoná modernizácia, v určitom okamihu dôjde ku „katastrofálnemu zlyhaniu“.

Je trochu ironické, že v San Franciscu, domovine Silicon Valley, funguje systém riadenia vlakov na disketách, ktoré sú dnes už len blednúcou spomienkou. Mariana Maguireová z projektu riadenia vlakov SFMTA povedala, že SFMTA bola prvou agentúrou v USA, ktorá v roku 1998 zaviedla systém automatického riadenia vlakov na disketách.

Bolo to v tom istom roku, keď sa pôvodná hra StarCraft stala najpredávanejšou počítačovou hrou, a už v tom čase diskety zastarávali vďaka disketám CD-ROM. Reportérka Luz Pena ukazuje na videu z reportáže 3,5″ disketu, ale v článku sa uvádza, že v systéme sa používajú 5″ diskety. Pravdepodobne ide o 3,5″ diskety, pretože 5,25″ varianty boli v roku 1998 ešte menej pravdepodobnou súčasťou „najmodernejších“ systémov.

Riaditeľ SFMTA Jeffrey Tumlin povedal, že systém riadenia vlakov mal byť v prevádzke 20 až 25 rokov. Teraz vstupuje do 26. roku prevádzky. Na otázku o naliehavosti modernizácie systému Tumlin odpovedal, že hoci funguje dobre, každý rok prináša rastúce riziko degradácie dát na diskoch. Dodal, že v určitom okamihu dôjde ku „katastrofickému zlyhaniu“.

Problémom je, že modernizácia na moderný systém bude trvať nielen približne desať rokov, ale bude stáť aj stovky miliónov dolárov. Tumlin povedal, že dúfa, že väčšina peňazí bude pochádzať zo štátnych a federálnych grantov, zatiaľ čo zvyšok pôjde z „rýchlo klesajúcich vnútorných kapitálových zdrojov Muni“. Diskety sa držali pri živote desaťročia po tom, čo väčšina ľudí predpokladala, že už dávno neexistujú. Až v roku 2019 americká armáda upustila od 8″ diskiet v prospech SSD vo svojich systémoch jadrových zbraní.

Zdroj