Mobilný operátor 4ka v spolupráci so sesterskou spoločnosťou SWAN spustil v uplynulom týždni skúšobnú prevádzku 5G siete na 83 vysielačoch v hlavnom meste.

V tejto chvíli ide síce o skúšobnú prevádzku, no už počas nej môžu výhody najmodernejšej siete piatej generácie využívať bez akéhokoľvek príplatku zákazníci so SIM kartou 4ky a vybranými 5G telefónmi. V týchto dňoch operátor aktívne komunikuje s viacerými výrobcami telefónov a mobilných zariadení s cieľom sprístupnenia siete 4ky v čo najširšom spektre 5G telefónov. Dodávatelia prispôsobujú firmware jednotlivých zariadení voči nastaveniam a parametrom danej 5G siete tak, aby všetko fungovalo ako má.

V tejto chvíli sa do 5G siete 4ky možno prihlásiť prostredníctvom viacerých typov telefónov značiek Motorola, Xiaomi, ZTE, OnePlus či Huawei. Je tu predpoklad, že v najbližších dňoch sa tento zoznam výrazne rozšíri o ďalšie značky a typy telefónov. Pripomeňme, že v zozname zatiaľ nie sú uvádzané Apple iPhone 12 série, ani Samsung telefóny. Operátor tiež uvádza, že paralelne s týmto procesom prebieha ďalšia výstavba a zahusťovanie 5G siete v hlavnom meste s cieľom poskytnúť v lete najvyšší štandard dátovania v tých lokalitách, kde je najväčší pohyb ľudí, napr. v historickom centre. Presné lokality a pokrytie neboli spresnené.