Vymazávanie oznámení je častokrát problematické, najmä ak je v neúmerne vysokej miere.

Problém mnohých používateľov začína celkom nevinne. Stiahnete si aplikáciu a tá požiada o povolenie posielať push notifikácie. Jasné, čo zlé by z toho mohlo vzniknúť? Isto každý z používateľov by rád vedel, kedy mu príde balík (zásielka od kuriéra), zmena počasia, či iné novinky. Potom si stiahnete ďalšie aplikácie a všetky potrebujú povolenie na zasielanie oznámení a skôr, ako sa nazdáte, je uzamknutá obrazovka zaplavená aplikáciami, ktoré sa dožadujú pozornosti. Aplikácie sa nikdy nezastavia. Chcú, aby používateľ vedel, že obľúbený tovar je vo výpredaji, že si dnes neprecvičil angličtinu, že vodič donášky je päť zastávok od doručenia. Vitajte na mieste, kde všetci žijeme, na mieste, ktoré sa nazýva notifikačné peklo. Nežili sme tu vždy. Istý čas spoločnosti ako Apple nedovolili vývojárom aplikácií, aby sa svojvoľne rozbehli s právomocou vyžadovať našu pozornosť v ktoromkoľvek okamihu dňa. Trvali na tom, že táto moc by sa mala používať na dobro, nie na zlo. To však netrvalo dlho.

Vývojári aplikácií nám teraz môžu posielať marketingové oznámenia, pokiaľ sme sa k nim prihlásili. A hádajte čo: ak ste si vôbec zvolili nejaké oznámenia, tak ste si ich zvolili veľa. Volanie teraz prichádza dokonca aj zvnútra domu. Apple propaguje svoje služby v ponukách nastavení a Samsung sa snaží predať nový telefón… Zatiaľ čo používate svoj telefón Samsung. Skutočne sa už nie je kam skryť. Problémom nie sú len reklamy. Digitálni asistenti našich telefónov sa usilovne snažia naučiť naše správanie a predvídať každý náš krok. Pravdepodobne preto, že sú to roboti, nechápu, čo je užitočné a čo nie. Ako keď Siri vidí, že má používateľ v kalendári let, tak mu navrhne skratku na prepnutie telefónu do režimu lietadla. Hneď potom sa spýta, či chcem vytočiť stretnutie v kalendári: môj let. Cesta do notifikačného pekla je vydláždená digitálnymi asistentmi s dobrými úmyslami.

Nie je to asistent, ale Fotky Google sa často dopúšťajú zločinov v oblasti oznámení. Stále sa učí nové triky, napríklad ako identifikovať pivo alebo latte na fotografii a potom používateľa otravuje, aby sa pozrel, ako dokáže identifikovať všetky fotografie piva a latte, ktoré ste urobili. Takisto veľmi chce, aby používateľ vedel, keď nájde niekoľko podobných záberov mačky spiacej na rôznych kusoch nábytku, a upozorní na ne bez vyzvania ako pes, ktorý našiel palicu. Vývojári operačného systému nie sú úplne ľahostajní k utrpeniu; hodili nám pár záchranných lán. V systéme iOS si môžete nechať zhromažďovať časovo neohraničené oznámenia do denného prehľadu a doručovať ich raz denne. Môžete si tiež nastaviť režimy zaostrenia: ktorých používateľské rozhranie je vlastným peklom, alebo nechať niektoré aplikácie doručovať oznámenia potichu, pokiaľ nie sú časovo citlivé.

Je teda čas zamyslieť sa, čo všetko z notifikácii zariadeniam povolíme, a čo nie. Sú používatelia, ktorí notifikácie zo zásady vypnú všetkým aplikáciám (okrem bankových) a zvonenia prichádzajúceho hovoru. Vtedy je všetko akosi jednoduchšie a menej otravné. Skúste to aj vy 🙂

Zdroj