Dvojica žiakov z amerického Illinois zažalovala technologického giganta Google za to, že nelegálne zbieral ich biometrické údaje. Podľa nich na to zneužil svoju pozíciu dodávateľa notebookov pre základné a stredné školy v USA.

Podľa žaloby Google na svojich Chromebookoch podmieňoval používanie predinštalovaných aplikácií nahrávaním hlasov a zaznamenávaním tvárí žiakov. O tomto zbere však nedostatočne informoval a nevyžadoval preň ani výslovný súhlas. Mal tak porušiť illinoiský zákon o ochrane biometrických údajov (BIPA) a federálny zákon o ochrane súkromia detí na internete (COPPA). „Google v priamom rozpore s BIPA a COPPA zbieral, ukladal a používal biometrické a iné údaje na identifikáciu miliónov školákov, ktorí nedovŕšili ani trinásť rokov, a to bez toho, aby na to upozornil, vyžadoval informovaný alebo overiteľný súhlas rodičov alebo zverejnil zásady uchovávania týchto údajov.“

Okrem týchto záznamov mala spoločnosť zbierať aj informácie o ich polohe, webstránkach, ktoré navštívili, frázach, ktoré vyhľadávali na Google, videách, ktoré pozerali na YouTube či ich zozname kontaktov. V zastúpení svojho otca preto dvojica žiada odškodné 5000 dolárov za každé úmyselné porušenie zákonov a 1000 dolárov za každé porušenie zákonov nedopatrením. Zároveň žiada, aby Google tento zber okamžite ukončil a zničil všetky dáta, ktoré o nich nazbieral.

Zdroj: Cybersec